« Wstecz

Pokaz Slajdów o Laosie

Zapraszamy na pokaz slajdów w ramach Klubu „Podróże” im. Tony’ego Halika „LAOS. Opowieść o Katu, Akha oraz Khmou”. Komentarz: Piotr Wnuk. Wstęp wolny.
Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem, autostopem, motorem, jak również rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą.
Pokażę prawdziwe, codzienne życie animistycznych grup etnicznych zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Powiem, dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu, kiedy składa się ofiarę z byka, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, a także jak smakują czerwone mrówki. Nadmienię też o wspaniałej lao coffee z płaskowyżu Bolaven. Unaocznię, jaki wpływ ma chińska dominacja ekonomiczna, na państwa znajdujące się w tym regionie świata. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.
Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Muang Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej mają najpiękniejsze i najbarwniejsze stroje w całym Laosie. Powiem też, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę oraz dlaczego wkładają swoim zmarłym kawałek srebra do ust. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Członkowie tej mniejszości etnicznej mocno wierzą w duchy i nie jest im łatwo porzucić tę tradycję.
Opowiem też o innych grupach etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Wspomnę o tym, że nazwa kraju pochodzi od... tykwy. Powiem o tym, która grupa nadal zajmuje się wytwarzaniem papieru czerpanego, jaka stosuje technikę batikową przy produkcji ubrań, nadmienię także, którzy są najlepszymi kowalami, myśliwymi i jubilerami.
Unaocznię, jaki wpływ ma chińska dominacja ekonomiczna, na państwa znajdujące się w tym regionie świata. Będzie to barwna, słodko-gorzka opowieść.
Piotr Wnuk, pasjonat podróży w stylu wagabundy. Przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Uwielbia schodzić z utartych szlaków. Szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe codzienne życie.
o płocku

Czy wiesz, że ...

Budki na wodę

były niewielką czworoboczną budowlą z czerwonej cegły, nakryte daszkiem o kopulastej konstrukcji. Podobnie jak wieża ciśnień były częścią sieci wodociągowej Płocka. Można było kupić w nich wodę na wiadra i na beczki. Usytuowane były: na Starym Rynku, na Więziennej, na Szerokiej, na Nowym Rynku, na Dobrzyńskiej, na Płońskiej.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Książnica Płocka

Płock, jedno z najstarszych miast w Polsce, ma również bogatą ...


Cmentarz Rzymsko-Katolicki

Cmentarz radziwski znajduje się przy ul. Krakówka (dawny ...


Dom pod Trąbami

Jest to dawna kanonia , dobudowana w końcu XIV w. do muru obronnego, ...


Stary Port

Basen portowy zbudowano po lewej stronie dzisiejszej ulicy Kolejowej idąc w ...


Dawna baszta obronna

Baszta obronna z XIV w. przy ulicy Zduńskiej jest pozostałoscią ...

atrakcje turystyczny