« Wstecz

Laboratorium przemocy. LiterAkcje z Przemysławem Witkowskim

UWAGA! W związku z obostrzeniami, informujemy, że listopadowe LiterAkcje odbędą się jedynie w formie transmisji online na fanpage Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów.
Podczas spotkania odbędzie się panel Q&A w trakcie, którego nasz gość odpowie na pytania zadane w komentarzach.

#kulturaonline #kulturanawynos #serfujemykulturę

Obecni w Europie, praktycznie we wszystkich państwach. Skąd przybyli? Jak wyglądała ich historia? Czemu była historią przemocy? W „Politycznej historia Romów” Przemysław Witkowski wciąga nas w pasjonującą podróż w czasie i przestrzeni, próbując zrozumieć. Zapraszamy na kolejne LiterAkcje – spotkanie z książką i jej autorem.

Romowie – podzieleni na setki klanów i plemion, wędrujący i osiadli, zintegrowani i zachowujący dystans budzą wiele emocji – stylem życia i silnym poczuciem odrębności. Skąd przybyli? Jak wykształciły się ich zwyczaje? Jak wyglądała ich historia i czemu była historią przemocy? Jak, wraz z kształtowaniem się europejskiej nowoczesności, zmieniały się formy represji, którym byli poddawani? Jakie były ich efekty dla tej społeczności? I czy te procedury „dostosowawcze” przyczyniły się ostatecznie do inkluzji Romów? A może przeciwnie? Między innymi na te pytania stara się odpowiedzieć Przemysław Witkowski, który szybko i sprawnie przechodzi od skali makro do mikro, od syntezy wielkich procesów społecznych do reportażu uczestniczącego, od Indii przez Grecję do Polski.

W tle rodzi się i rozwija kapitalizm, wybuchają epidemie i nacjonalizmy, powstają i upadają ideologie, a Romowie trwają, tkając swoją kulturę, kolejne stulecie. Są już 600 lat na kontynencie europejskim, a mimo to regularnie okazują się w historii obiektem foucaultowskich „nadzorować” i „karać” i homo sacer - ludem odartym z praw. Wnioski, które płyną z Politycznej Historii Romów są niepokojące nie tylko z powodów czysto humanitarnych.

Przemysła Witkowski - dziennikarz śledczy, politolog, historyk idei, adiunkt w Collegium Civitas; badacz ruchów i grup radykalnych oraz związków ideologii i popkultury. Wykładał m.in.: w Instytucie Studiów Międzynarodowych, Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej i Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Obecnie uczy w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Collegium Civitas w Warszawie. Publikował i publikuje w gazetach takich jak: „Krytyka Polityczna”, „Przegląd”, „Trybuna”, „Bez Dogmatu”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Odra”, „Vice”, „Magazynie Polsko-Niemieckiem DIALOG” oraz w portalu OKO.press, „Visegrad Insight” i w polskiej edycji „Le Monde diplomatique” – który jest wydawcą książki.

o płocku

Czy wiesz, że ...

7 czerwca 1991 roku papież

Jan Paweł II odwiedził Płock? Ojciec Święty celebrował uroczystą mszę świętą i wygłosił homilię na Placu Celebry Papieskiej.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Seminarium Duchowne


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Książnica Płocka

Płock, jedno z najstarszych miast w Polsce, ma również bogatą ...


Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ...


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.

atrakcje turystyczny