« Wstecz

Wystawa "Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego"

Cenne rękopisy, drukarskie białe kruki, piękne ryciny – od 18 października w Muzeum Mazowieckim w Płocku oglądać będzie można skarby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.

Na wyjątkową wystawę „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” zaprasza Towarzystwo Naukowe Płockie i Muzeum Mazowieckie. W siedzibie muzeum, przy ul. Tumskiej 8, z bliska podziwiać będzie można 200 unikalnych obiektów. 200 – bo tyle właśnie lat kończy w tym roku najstarsze towarzystwo naukowe w Polsce.

Na wystawie znajdą się dzieła z okresu od IX do końca XVIII wieku – najpiękniejsze i najcenniejsze – nie tylko w wymiarze krajowym, ale i światowym. Wśród nich wyodrębniono dziesięć tematycznych kategorii artefaktów: rękopisy i autografy, dokumenty, inkunabuły, druki z XVI, XVII oraz XVIII wieku, kartografia, oprawy książkowe, proweniencje, a także plocciana. To będzie wyjątkowa chwila – po pierwsze wszystkie te unikaty są niezwykle rzadko pokazywane, po drugie – po raz pierwszy wystąpią w tak bogatym zestawieniu.

Najstarszym prezentowanym obiektem jest karta rękopiśmiennej Biblii sporządzonej w erze karolińskiej.
Pierwsze druki, tzw. inkunabuły, reprezentuje m.in. włoska edycja bogato ilustrowanej "La Commedia" Dantego z 1487 r.
Na wystawie nie mogło zabraknąć norymberskiego pierwodruku "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika z 1543 r., w egzemplarzu z unikatową kartą erraty.
Do rodzimych cymeliów należy m.in. "Statut Jana Łaskiego" z krakowskiej oficyny Jana Hallera z 1506 r. czy bogato ilustrowany zbiór dzieł Jana Heweliusza z 1690 r.
Jedyny w Polsce kompletny zestaw 80 grafik "Los Caprichos" Francisco Goi w pierwszym wydaniu z 1799 r., będący chlubą płockich zbiorów, reprezentuje rycina zatytułowana "Czy nikt nas nie rozłączy?"

Wystawa obrazuje ogrom wartości historycznych, artystycznych i naukowych zbiorów należących do Towarzystwa Naukowego Płockiego. Dedykowana jest zarówno znawcom tematu jak i szerokiemu gronu miłośników dawnego piśmiennictwa.
Potrwa do - uwaga - 6 grudnia. Zapraszamy!

o płocku

Czy wiesz, że ...

W 1921 roku marszałek

Józef Piłsudski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...


Odwach

Odwach – dawna wartownia wojsk ...


Szpital Swiętej Trójcy

W 1405 r. księżna Aleksandra, żona Ziemowita IV, siostra ...


Pałac Biskupi

W budynku tym w nocy z 7 na 8 czerwca 1991 roku nocował Papież Jan Paweł II ...

atrakcje turystyczny