« Wstecz

Bez powrotu, Adam Dembiński - wystawa prac z kolekcji art brut AK

Bez powrotu – wystawa prac Adama Dembińskiego z kolekcji art brut Andrzeja Kwasiborskiego. Wernisaż: 11 września 2020, godz. 18. Wstęp wolny

ADAM DEMBIŃSKI

Nigdy nie chodził do szkoły. Nie potrafił pisać ani czytać, ale podpisywał swoje prace pismem lustrzanym. Miał problemy z mową, choć był niezwykłą gadułą, pomagając sobie w rozmowie gestami. Jeśli tylko znalazł uważnego słuchacza/rozmówcę opowiadał historie z dzieciństwa – które najczęściej pojawiały się na jego pracach – o dziadku, zwierzętach domowych (konie, krowy, kaczki), sprzętach rolniczych i militariach (czołgi, armaty, pistolety). Malował też niezwykłe erotyki.

W pracach Adama Dembińskiego urzekała charakterystyczna gruba krecha konturowa tworzona markerem oraz niezwykle ekspresyjne plamy kolorów, tam, gdzie koloru chciał użyć.

Po raz pierwszy jego prace zostały pokazane na wystawie zbiorowej zatytułowanej „Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy…” w płockim Teatrze Dramatycznym w 1990 roku. Później był stałym bywalcem plenerów (w Zakrzewie) i wystaw OTO JA. Prace Dembińskiego są w prywatnym i publicznych kolekcjach na całym świecie. Jedną z najliczniejszych i najbardziej różnorodnych jest ta w posiadania Andrzeja Kwasiborskiego.

Adam Dembiński zmarł 1 sierpnia 2014 po południu w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. Trafił tam w 1963 roku. W chwili śmierci miał 71 lat. Jego największym marzeniem było wrócić do swoich rodzinnych stron, do dziadka i zwierząt które pamiętał z dzieciństwa i to się nigdy nie spełniło. Został pochowany na brwileńskim cmentarzu, obok swojego kolegi Antoniego Ziółkowskiego.

KOLEKCJA Art Brut AK

Płocczanin Andrzej Kwasiborski jest jednym z największych amatorów art brut w Polsce. Na jego kolekcję składają się prace takich artystów jak: Renata Bujak, Henryk Żarski, Tomasz Sitkowski, Marek Świetlik, Adam Dembiński, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Ziętek, Maria Wnęk, Tomasz Jezierzański, Tadeusz Głowala, Mikołaj Blachowski, Genowefa Magiera, Adam Niedzgorski, Radosław Pytelewski, Władysława Irańska, Mirosław Śledź, Piotr Jan Bedyński, Damian Rebelski, Paweł Garncorz, Władysław Wałęga, Erwin Sówka, Józef Chełmowski, Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Marianna Razik, Wiktor Chrzanowski, Wanda Krawczuk, Jan Nowak, Eugeniusz Brożek.

Od 2002 roku wydaje publikacje poświęcone autorom, których stałymi składowymi są: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o ich istnieniu. Do dziś ukazało się blisko 40 zeszytów.

Od kilku lat obok wystaw krajowych prace z kolekcji AK prezentowane są również na wystawach za granicą, m. in. w Creation Franche w Begles czy Muzeum Art et Marges w Brukseli w Belgii.

Od maja 2017 do listopada 2018 roku kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego prezentowana była równorzędnie z kolekcją Alaina Bourbonnais w Muzeum art hors-les-normes La Fabuloserie w Dicy we Francji.

Od 2013 roku, we wrześniu Kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego jest prezentowana w Domu Darmstadt w Płocku. Do tej pory na płockich wystawach prezentowani byli: Genowefa Magiera, Ryszard Kosek, Jan Bedyński, Henryk Kondratowicz.

Wystawa czynna do końca października 2020

o płocku

Czy wiesz, że ...

W Dziale Zbiorów Specjalnych

Towarzystwa Naukowego Płockiego znajduje się pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika z 1543 roku?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Stary Rynek

Reprezentacyjny plac z ratuszem - siedzibą władz miejskich. Otoczony jest ...


ZOO Płock

Pięknie położone płockie ZOO zajmuje powierzchnię ponad 10 ha, na ...


Spichlerze

Dwa spichlerze, usytuowane na płockim wzgórzu, wybudowane zostały w II ...


Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ...

atrakcje turystyczny