« Wstecz

LiterAkcja z Rafałem Kowalskim

naPOWIETRZacz KULTURY zaprasza na pierwszą LiterAkcję, czyli spotkanie z autorem i jego książką. Pierwszym gościem będzie płocczanin, zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, a przede wszystkim badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael – RAFAŁ KOWALSKI.

Jest autorem książek „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017) i „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018). Wspólnie z Mariuszem Piotrowskim napisał książkę „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017).

Stworzył też scenariusz sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru) oraz wystawę „Szuflada. Fotografie płockich Żydów” - ze zdjęć, które odnalazł w domowych archiwach bohaterów swoich książek i pokazał je światu po raz pierwszy.

W czerwcu ukazała się jego najnowsza książka „Reszta ciała” - złożona z tekstów reporterskich i wywiadów – o pokoleniach (dziadkowie i babcie, ich dzieci i wnuki), których łączy Płock i Polska, pochodzenie żydowskie, pamięć i tęsknota.

RAFAŁ KOWALSKI o książce:

„Z moimi bohaterami rozmawiałem bezpośrednio w Izraelu, Francji, Belgii, we Włoszech i w kilku miastach w Polsce. Na przykład w izraelskim mieście Kiryat-Ata spotkałem się z Zosią Zylber/Hedvą Segal (urodziła się w Płocku przed II wojną światową), jej dwiema córkami i dwiema wnuczkami.
„Reszta ciała” to również opowieść o ludziach, którzy żydowskiego pochodzenia nie mają, ale w Płocku się urodzili i na różne sposoby, społecznie, dbają o pamięć żydowską. Na przykład Dorota Cieślik z kilkorgiem swoich znajomych oraz uczennicami i uczniami jednej z płockich szkół po serii warsztatów stworzyli mural tematyczny na murze – jedynej pozostałości po cmentarzu żydowskim w Płocku.”

Czym jest anPOWIETRZacz KULTURY?

Wszyscy mamy dość siedzenia w domu. Jak POWIETRZA brakuje nam dobrego kina (przeżywanego wspólnie), zabawy przy muzyce na żywo czy choćby rozmowy (na przykład o dobrej książce). Brakuje nam drugiego człowieka, bycia razem, rozmów… Tak zrodził się pomysł naPOWIETRZacza KULTURY - nowego zjawiska kulturalnego w Płocku.

NASZ CEL to zorganizować przestrzeń, tak byśmy dobrą muzykę, świetny film czy ciekawego artystę, pisarza mieli na wyciągnięcie ręki, oczywiście pamiętając o zachowaniu reżimu sanitarnego.

Dlatego większość działań Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przenosimy na plac przed budynkiem, gdzie powstanie nasz naPOWIETRZACZ KULTURY. Przez całe wakacje generował będzie dla Was koncerty, pokazy filmowe, spotkania, animacje dla dużych i małych.

Chcielibyśmy, abyście mogli poczuć się bezpiecznie a jednocześnie swobodnie, po prostu DOBRZE. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP jest bezpłatny.

Zapraszamy.

#LiterAkcje #naPOWIETRZaczKultury #pokis #iLovePłock #Płock #kultura #muzyka #literatura #film

o płocku

Czy wiesz, że ...

W dziale zbiorów specjalnych

TNP znajduje się „Biblia” wydana w Norymberdze w 1478 roku?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Dom Pod Opatrznością

Z klasycystycznych kamienic dawnego Rynku Kanonicznego "Dom pod ...


Stary Rynek

Reprezentacyjny plac z ratuszem - siedzibą władz miejskich. Otoczony jest ...


Dom pod Trąbami

Jest to dawna kanonia , dobudowana w końcu XIV w. do muru obronnego, ...


Gmach Sądu - Dawny Pałac Biskupi

Okazały Gmach Sądu to dwany Pałac Biskupi, ...

atrakcje turystyczny