« Wstecz

Wystawa "W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy"

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wystawę „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy”, poświęconą życiu i twórczości niezwykłej kobiety – Wandy Szrajberówny, nauczycielki, malarki, ceramiczki, niestrudzonej kolekcjonerki rękodzieła ludowego.

Wanda była absolwentką Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, kształciła się także na uczelniach zagranicznych w Paryżu i Miluzie. Miłość do ceramiki sprawiła, że wyruszyła na nauki do kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Dzięki tej decyzji, w ciągu dwóch lat stała się jedną z najwybitniejszych artystek ceramiczek dwudziestolecia międzywojennego, a prace jej obejrzeć można było na salonach Polski i Europy. Stworzyła również pierwszą w niepodległej Polsce placówkę badawczą - Stację Doświadczalną dla Ceramiki Ludowej w podwarszawskim Wiśniewie.

Mimo licznych podróży jej serce należało do Płocka, w którym uczyła rysunku, kierowała nowatorskim projektem pod nazwą Kursu Pamiątkarstwa Regionalnego i założyłaby zapewne pracownię ceramiczną, ale – mówiąc językiem współczesnym – nie przyznano jej grantu. Zawsze jednak chętnie wracała do naszego miasta.

Twórczynią wystawy jest Elżbieta Miecznikowska, etnografka Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zafascynowana osobą Wandy i jej talentem. Ela napisała o artystce książkę – „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy”, a teraz zaprasza wszystkich na wystawę.

W sali wystaw czasowych obejrzymy przede wszystkim piękną ceramikę – zbieraną przez Szrajberównę w terenie, ale też wykonaną przez jej uczennice, garncarzy, którzy uczęszczali do niej na kursy, oraz przyjaciół, z którymi zetknęła się w ostatnich latach życia. Na wystawie będzie można zobaczyć również prace autorstwa jej wuja - wybitnego przedwojennego rzeźbiarza i ceramika Stanisława Jagmina.

Wystawę uświetnią i dopełnią unikatowe obiekty częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, działającej w latach 1945-1953. Skupieni w niej twórcy, w tym Wanda Szrajberówna, projektowali i produkowali piękne, wysmakowane dewocjonalia.

Na wystawie obejrzymy także obrazy Wandy – w tym trzy płockie widoki, które powinny być szczególnie bliskie sercom wszystkich mieszkańców naszego miasta. Z barwną opowieścią zapoznacie się dzięki 33 planszom, zawierającym liczne zdjęcia archiwalne, projekty oraz rysunki.

Obiekty prezentowane w kamienicy przy Tumskiej 8 pochodzą z kolekcji Muzeum Mazowieckiego i Galerii Grodzkiej w Płocku. To także wybór pamiątek użyczonych muzeum na czas wystawy przez związane z częstochowskim „Czynem” Annę Koźmińską i Ewę Hanter.

Wystawa powstała dzięki współpracy z prężnie działającą białołęcką Fundacja AVE

Będzie można ą oglądać do 2 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

PS. Wernisażu niestety nie będzie - z wiadomych względów. Ale można po prostu przyjść do muzeum, dowiedzieć się czegoś o niezwykłej kobiecie i cieszyć oczy pięknymi rzeczami:)

o płocku

Czy wiesz, że ...

W Muzeum Diecezjalnym

znajdziesz jedną z największych kolekcji pasów kontuszowych?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Seminarium Duchowne


Statek Kaper

Rejsy po Wiśle - Statek ...


Spichlerze

Dwa spichlerze, usytuowane na płockim wzgórzu, wybudowane zostały w II ...


Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego

Szkoła Podstawowa w Radziwiu istniała ...


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...

atrakcje turystyczny