« Wstecz

Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Majowy Festiwal Muzyki Jednogłosowej

 

W bieżącym roku przypada XXV edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, która tym razem została zaplanowana od  17 do 19 maja. Wszystkie koncerty w ramach tego wydarzenia odbędą się w płockiej Bazylice Katedralnej.

 

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać również muzykę kościołów wschodnich oraz polskie śpiewy nabożne, które są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu.

 

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1995 roku. Od tamtej pory publiczność każdego roku uczestniczy w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza. Kolejne edycje festiwalu zdołały zgromadzić liczną i wierną publiczność.

 

W ciągu minionych lat w murach katedry płockiej gościliśmy najwybitniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki, w tym: Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, Drevo z Ukrainy, Marcela Peresa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

 

Pomysłodawcą Festiwalu Muzyki Jednogłosowej i jego wieloletnim dyrektorem artystycznym był Waldemar Woźniak. Od dwóch lat funkcje te pełni Robert Majewski. Kuratorem Festiwalu Muzyki jednogłosowej jest Adam Strug.

 

Program tegorocznego Festiwalu Muzyki Jednogłosowej zapowiada się niezwykle interesująco.


17 maja  wystąpi Orkiestra Czasów Zarazy pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza. W programie koncertu usłyszymy "Tańce polskie z manuskryptu rostockiego" Georga Philippa Telemanna. Jest to triumf muzyki polskiej w osiemnastowiecznej Europie.


18 maja Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman zaprezentują „Melodiæ ná psalterz polski” Mikołaja Gomółki – utwory organowe z tabulatur: krakowskiej, gdańskiej i tabulatury Jana z Lublina .


Ostatniego dnia Festiwalu (19 maja) Schola Gregoriana Silesiensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego przedstawi "Oficjum o św. Katarzynie z pontyfikału płockiego", które będzie miało swoją premierę po siedmiuset latach!


17 V. 19:00 Telemann Orkiestra Czasów Zarazy
18 V. 20:00 Gomółka Adam Strug/Maria Erdman/Monodia Polska
19 V. 19:00 Oficjum o św. Katarzynie Schola Gregoriana Silesiensis


Katedra płocka, wstęp wolny 

 

Organizatorami Festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.

 

o płocku

Czy wiesz, że ...

Płocki zabytkowy most jest oświetlony w trzech kolorach:

żółtym, czerwonym i niebieskim? Jest to najdłuższa kolorowa iluminacja mostowa w Europie, mierząca 690 m.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Ratusz

Zbudowany w latach dwudziestych XIX w. płocki ratusz był miejscem ostatniego ...


Dawna baszta obronna

Baszta obronna z XIV w. przy ulicy Zduńskiej jest pozostałoscią ...


Kino za Rogiem

Małe, przyjazne kino, które nie posiada ograniczeń sieciowych. Program ...


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.


Cmentarz Rzymsko-Katolicki

Cmentarz radziwski znajduje się przy ul. Krakówka (dawny ...

atrakcje turystyczny