Muzeum Diecezjalne

Zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i należy ono do najstarszych tego typu placówek w Polsce.


Lokalizacja

09-402 Płock, ul. Tumska 3A


Kontakt

tel. 24 262 26 23
e-mail: mdp@mdplock.pl

Opis

Muzeum Diecezjalne w Płocku zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przez architekta Stefana Szyllera. Należy ono do najstarszych tego typu placówek w Polsce. Początkowo budynek ten miał być wykorzystany do celów gospodarczych katedry. Został przeznaczony na przechowywanie wycofanych z użytku ksiąg liturgicznych i przedmiotów kultowych. Swoim wyglądem nawiązywał do stylu katedry z charakterystycznymi zębatymi szczytami. W ścianach zostały umieszczone fragmenty detali architektonicznych, odkrytych w czasie rewaloryzacji kościoła.


Urządzeniem muzeum zajął się ks. Tomasz Kowalewski. W roku 1904 zbiory udostępniono zwiedzającym, o czym świadczy pierwszy wpis do Księgi Pamiątkowej dokonany przez Henryka Sienkiewicza, w dniu 9 stycznia tego roku. W latach 1925-38 dyrektorem Muzeum Diecezjalnego był absolwent krakowskiej ASP ks. Aleksander Dmochowski, który dobudował piętro i skrzydło od strony północnej (1929-30). Po zniszczeniach II wojny światowej muzeum wyremontował kolejny dyrektor ks. Lech Grabowski, piastujący to stanowisko w 1939 r. oraz w latach 1959-93.


Zbiory muzealne zapoczątkowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny: ks. Tomasza Kowalewskiego (pierwszego dyrektora Muzeum), ks. Józefa Mrozowskiego (obrazy) i prof. Franciszka Tarczyńskiego (archeologia). Ziobry powiększają się o zabytki z kościołów diecezji płockiej, które przestały służyć kultowi religijnemu, a posiadają wartość historyczną i artystyczną. W ostatnich latach dołączyły kolekcje obrazów Wiesławy Kwiatkowskiej i Feliksa Tuszyńskiego, a także dary ks. prał. Władysława Stradzy, Aleksandra Pluszcza oraz Franciszka Olkowskiego.


W 2008 roku muzeum zyskało dodatkową siedzibę naprzeciwko katedry w tzw. Opactwie Pobenedyktyńskim. W nowym miejscu zgromadzono bezcenne zabytki sztuki sakralnej m.in. Hermę św. Zygmunta – patrona Płocka (dar Kazimierza Wielkiego z 1370 r.), kielich z pateną, ufundowany przez Konrada Mazowieckiego oraz liczne monstrancje. Na uwagę zasługuje również ekspozycja „Chrystus w sztuce” prezentująca imponujące zbiory malarstwa i rzeźby sakralnej (także gotyckiej).


Ponadto do najważniejszych zabytków zgromadzonych w Muzeum Diecezjalnym należą: rękopisy i dokumenty od XII do XVI w. (Biblia Płocka, Graduały), kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego XVII i XVIII w. Obok znanych dzieł, można tu również odkryć interesujące eksponaty z takich dziedzin jak: ceramika, numizmatyka, medalierstwo, militaria, sfragistyka, filatelistyka.


Muzeum organizuje lekcje muzealne, m.in.: dotyczące rękopisów na przykładzie Biblii Płockiej, warsztatu złotniczego czy przybliżające życie Jezusa Chrystusa.

 

 

Muzeum Diecezjalne w Płocku czynne jest w dniach:

Wtorek - Piątek: 10.30 - 14.00

Sobota: 10.00 – 16.00

Niedziela - Poniedziałek - Nieczynne

 

Cennik biletów:

- Bilet normalny - 10 zł
-Bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży szkolnej, rencistów i emerytów oraz osób niepełnosprawnych - 5 zł za okazaniem odpowiedniego dokumentu
- Bilet bezpłatny - dzieci do 7 lat, wychowankowie domów dziecka,muzealnicy polscy za okazaniem odpowiedniego dokumentu
- Bilet rodzinny - 15 zł upoważnia do wstępu maksymalnie 6 osób – 2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18
- Bilet grupowy – normalny 9 zł/osoba, ulgowy 4 zł/osoba min. 15 osób
- Przewodnik po muzeum - 25 zł
- Ekspozycja czasowa - bilet normalny 5 zł, bilet ulgowy 3 zł

ZWIEDZANIE MUZEUM Z PRZEWODNIKIEM PO WCZEŚNIEJSZYM UZGODNIENIU TELEFONICZNYM 24 262 26 23 LUB OSOBIŚCIE W SEKRETARIACIE MUZEUM

KASA KOŃCZY SPRZEDAŻ BILETÓW NA 30 MINUT PRZED ZAMKNIĘCIEM MUZEUM
 

Źródła:
Muzeum Diecezjalne w Płocku. Przewodnik.; Opracowanie: Ks. Stefan Cegłowski; Wyd. Płocki Instytut Wydawniczy, Płock 2006
Przewodnik: Spacerkiem po Płocku; Jerzy Stefański; Wyd. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna; Płock 2012
Przewodnik po Płocku, Stanisław Płuciennik, Wyd. Płocki Instytut Wydawniczy, Płock 2011 www.mdplock.pl

Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Dom Pod Opatrznością

Z klasycystycznych kamienic dawnego Rynku Kanonicznego "Dom pod ...


ZOO Płock

Pięknie położone płockie ZOO zajmuje powierzchnię ponad 10 ha, na ...


Stary Port

Basen portowy zbudowano po lewej stronie dzisiejszej ulicy Kolejowej idąc w ...


Pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Pomnik usytuowany jest na deptaku przed Muzeum ...


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...

atrakcje turystyczny