Stary Port

Basen portowy zbudowano po lewej stronie dzisiejszej ulicy Kolejowej idąc w stronę Wisły. Głównym celem było zbudowanie portu w którym przetrzymywany będą elementy mostu łyżwowego zimą. Z dużym prawdopodobieństwem możemy twierdzić że zbudował go Jan Marek Lajourdie. Później zawijały do niego łodzie, berlinki, statki. Przez wiele lat służył jako przystań dla łodzi rybackich i jachtów. W tym porcie znajdował się pływający posterunek Milicji Wodnej.


Opis

Ponieważ Radziwie zawsze związane było z Wisłą, gdzieś musiało istnieć miejsce do przybijania dla łodzi, barek, berlinek. Które miejsce spełniało te funkcje wcześniej nie wiadomo. W XIX wieku gdy powstawał pierwszy most przez Wisłę – most łyżwowy – w pobliżu mostu zbudowano port. Basen portowy zbudowano po lewej stronie dzisiejszej ulicy Kolejowej idąc w stronę Wisły. Głównym celem było zbudowanie portu w którym przetrzymywany będę elementy mostu zimą. Z dużym prawdopodobieństwem możemy twierdzić że zbudował go Jan Marek Lajourdie. Później zawijały do niego łodzie, berlinki, statki. Przez wiele lat służył jako przystań dla łodzi rybackich i jachtów. W tym porcie znajdował się pływający posterunek Milicji Wodnej.
Drzewa otaczające port z trzech stron, cień tych drzew, lustro wody, i bujające się na wodzie łodzie tworzyły interesujący obraz. Obraz ten dopełniały dwie wyspy znajdujące się na Wiśle w pobliżu portu. Po powodzi 1982 roku, podjęto decyzję o zasypaniu portu. W latach osiemdziesiątych port został zasypany. Dziś linię starego portu wyznaczają drzewa, które przetrwały.

opracował: Piotr Statkiewicz
fotografia: Port w Radziwiu - pocztówka ze zbiorów Jana Szymańskiego

Źródło: www.tmr.plo.pl

Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.


Dom Darmstadt

Na przełomie XVIII/XIX wieku w kamienicy Domu Darmstadt działał Hotel ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...


Muzeum Mazowieckie

Z powodu imponującej ekspozycji poświęconej sztuce secesji, zwane czesto ...

atrakcje turystyczny