Plac Obrońców Warszawy

W 1793 r. do Płocka wkroczyły wojska pruskie, a w ślad za nimi liczni urzędnicy nowej administracji. Jeszcze w tym samym roku przedstawiciele wszystkich stanów musieli złożyć hołd wierności nowemu władcy. Od początku planowano stworzenie nowej koncepcji urbanistycznej, która połączy stare średniowieczne miasto z powstającą dzielnicą urzędniczą, ulokowaną na przedmieściu wyszogrodzkim. Ostateczny plan regulacji, opracowany przez Schmidta, został przyjęty do realizacji w 1803 r. Jednak już wcześniej na terenie dawnych folwarków wytyczono duży plac i zbudowano szereg nowych budynków mieszkalnych (ul. Kościuszki).


Opis

Plac Obrońców Warszawy - był zwany kiedyś placem Panieńskim. Leżał na północ od klasztoru dominikanów i był przeznaczony do gier i zabaw ludowych. Prusacy po II rozbiorze Polski w 1793 roku, przemianowali park na Frauer - Platz. W roku 1802 w północnej pierzei placu wybudowano gmach kamery pruskiej, a na placu założono zieleńce.  Równocześnie Fraunen - Platz otrzymał nazwę Wilhelm - Platz. Już jednak po roku, gdy gmach kamery  nazwano Kollegien - Hans, plac otrzymał nazwę Kollegien - Platz.. W pierwszej połowie XIX wieku Florian Kobyliński, prezes Komisji Wojewódzkiej Płockiej, gruntownie przebudował park. Od jego imienia, park otrzymał nazwę Placu Floriańskiego.  Po 1813 roku budynki kamery pruskiej zajęła administracja zaborcy rosyjskiego. W roku 1867 władze carskie wybudowały na placu cerkiew prawosławną, a w roku 1897 na miejscu gdzie dziś znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, wybudowano wodotrysk. Na środku placu wystawiono altanę - podum dla orkiestry, a na narożach ulic Kolegialnej i Kościuszki kioski ze słodyczami. W roku 1929 cerkiew rozebrano, a na jej miejscu urządzono kwietnik. W końcu okresu międzywojennego plac gruntownie przebudowano. Zmieniono również nazwę placu na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W okesie II wojny światowej hitlerowcy wykarczowali niemal wszystkie drzewa i krzewy, usunęli wodotrysk, altanę oraz amfiteatr. Pozostawili jedynie wzdłuż boków po dwa szpalery kasztanowców. Park nazwali powtórnie Kollegien - Platz. W roku 1945 wzniesiono tam pomnik Wdzięczności Amii Radzieckiej. Plac nazwano teraz Placem Obrońców Warszawy. Jak widzimy zmieniał on nazwę aż 8 razy.  W roku 1997 w miejsce pomnika wdzięczności odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który odznaczył miasto Krzyżem Walecznych za bohaterską postawę w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.


Bezpośredni przy placu w 1905 r. architekt Bolesław Zienkiewicz wzniósł gmach Banku Państwa na narożniku z ul. Kościuszki, a nieco bliżej kościoła ciekawy architektonicznie Dom własny (ul. Kościuszki 20). W tej części placu wznosi się monumentalny pomnik poety Władysława Broniewskiego autorstwa Gustawa Zemły, odsłonięty w 1972 r.

Warto wiedzieć: po wkroczeniu wojsk napoleońskich w budynku kamery urzędował JózeF Wybicki, autor słów hymnu polskiego.

źródło:

”Przewodnik Płocki” wyd. Płocki Instytut Wydawniczy

TNP. Praca zbiorowa. "Dziesięć wieków Płocka"

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Kościół p.w. św. Benedykta

Obecny kościół p.w. św. Benedykta w Płocku na ...


Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ...


Kino za Rogiem

Małe, przyjazne kino, które nie posiada ograniczeń sieciowych. Program ...


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa ...


Ciuchcia Tumska

Od 1 maja do końca sierpnia po Płocku w soboty, niedziele i święta kursuje ...

atrakcje turystyczny