Kościół reformacki pw. św. Jana Chrzciciela

Został zbudowany w stylu późnobarokowym w latach 1758 – 1771, a opiekowali się nim ojcowie reformaci.


Lokalizacja

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

ul. Abpa A.J. Nowowiejskiego 2

09-400 Płock


Kontakt

tel. +48 (24) 262 63 16, +48 (24) 262 34 32

Opis

W 1755 roku dzięki biskupowi, sufraganowi włocławskiemu Franciszkowi Kanigowskiemu do Płocka sprowadzono Zgromadzenie Ojców Reformatów (Franciszkanów). W tym samym roku miecznikowa zakroczymska Marianna Lasocka podarowała zakonnikom tereny folwarku Krasna Wola znajdującego się przy drodze do nieistniejącej już wsi Chełpówka. W 1756 roku konsekrowano dla nich pierwszy drewniany kościół. W latach 1758-1771 zbudowano jednonawową, późnobarokową świątynię z rokokowym wystrojem wnętrza. Istniejącą do dnia dzisiejszego świątynię konsekrował 14 czerwca 1798 roku biskup Wojciech Gadomski. W latach 1773-1783 wzniesiono budynek klasztorny, który z kościołem stworzył czworobok z wirydarzem pośrodku. W 1805 roku władze pruskie zamieniły klasztor na szpital, a w późniejszym czasie budynki zajęły wojska francuskie.

 

Ojcowie reformaci byli darzeni przez wiernych ogromnym szacunkiem przez ich ubogie i skromne życie, a także miłość do bliźniego. Zakonnicy słynęli także z zamiłowania do uprawiania ogrodu, na który składały się w głównej mierze kompozycje kwiatowe. Przez wzgląd na czynny udział reformatów w powstaniu styczniowym klasztor uległ kasacie w 1864 roku. Budynki zakonne zaadaptowano na potrzeby seminarium duchownego. Podczas II wojny światowej kościół i klasztor zajęły niemieckie oddziały SS urządzając w nich magazyn. W tym czasie wiele wyposażenia świątyni uległo zniszczeniu.

 

Ołtarze główny i boczne wykonane zostały przez zakonników z drewna lipowego. Fronton kościoła zdobiły dwie rzeźby - św. Piotra i św. Pawła zniszczone przez hitlerowców i zastąpione identycznymi rzeźbami z piaskowca. Po wojnie odbudowano również organy (1964) i wykonano niewielki dzwon u płockiego ludwisarza Franciszka Bręgosza (1947).

 

Zgodnie z regułą ubóstwa, którą ślubowali reformaci, ołtarze, ambona i konfesjonały utrzymywano w kolorze drewna dębowego z polichromowaną na biało dekoracją rzeźbiarską. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ekspresyjny krucyfiks w ołtarzu głównym i obraz św. Jana Chrzciciela.
W kościele tym 2 sierpnia 1893 przed obrazem Matki Boskiej Anielskiej św. Maria Franciszka Kozłowska otrzymała objawienie Dzieła Wielkiego Miłosierdzia dla świata. Było to pierwsze współczesne objawienie o Miłosierdziu Bożym, które dało początek Zgromadzeniu Kapłanów Mariawitów.

 

Podczas swojego pobytu w Płocku 7 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II poświęcił popiersie abpa A.J. Nowowiejskiego (autorstwa prof. Gustawa Zemły), który stoi na skwerze przed kościołem.Źródła: Szychowski I., Gałązka T.J., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2001.
              Płuciennik S., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2011.
              Stefański J., „Przewodnik. Spacerkiem po Płocku”, Płock 2012

Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Odwach

Odwach – dawna wartownia wojsk ...


Stary Rynek

Reprezentacyjny plac z ratuszem - siedzibą władz miejskich. Otoczony jest ...


Cmentarz Rzymsko-Katolicki

Cmentarz radziwski znajduje się przy ul. Krakówka (dawny ...


Pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Pomnik usytuowany jest na deptaku przed Muzeum ...


Pałac Slubów

Pałacyk został zbudowany ok. 1890 r. dla Ludwika Flatau w stylu ...

atrakcje turystyczny