Kościół Farny pw. św. Bartłomieja

Ufundowany został przez króla Kazimierza Wielkiego, a konsekrowany przez biskupa płockiego Klemensa, 23 kwietnia 1356 roku.


Lokalizacja

Kościół Farny pw. św. Bartłomieja

ul. Kazimierza Wielkiego 1

09-400 Płock


Kontakt

tel./fax.: (24) 262 20 38

e-mail: parafia@naszafara.pl; kancelaria@naszafara.pl

www.naszafara.pl

Opis

Kościół farny św. Bartłomieja powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. 23 kwietnia 1356 roku, w Wielką Sobotę, odbyła się konsekracja świątyni, której dokonał biskup Klemens. Początkowo była to wyniosła, gotycka budowla z fasadą od strony Wisły i prezbiterium od strony rynku. W jej wnętrzu znajdowały się 4 kaplice boczne i 20 ołtarzy. Ołtarze należały do bogatych mieszczan, bractw religijnych oraz cechów rzemieślniczych, m.in.: do cechu krawców, piwowarów, kowali, rzeźników, garncarzy itp. Wśród kaplic były: kaplica św. Walentego, św. Marcina, św. Krzyża oraz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Do kościoła należała wolnostojąca wieża – dzwonnica z czterema dzwonami i zegarem. Na wieży znajdował się także punkt obserwacyjny.

 

W XVI wieku przebudowano świątynię na styl renesansowy. Pracami kierował Jan Baptysta Wenecjanin – jeden z budowniczych płockiej katedry. W świątyni pojawiły się filary z arkadami i kolebkowe sklepienie. Pożary i wojny doprowadziły w XVII wieku do ogromnych zniszczeń kościoła. W celu ratowania świątyni przeniesiono do niej w 1731 roku z kościoła św. Michała kolegiatę z jej kapitułą i funduszami. Dzięki temu w latach 1740-1775 dokonano gruntownej przebudowy w stylu późnobarokowym. Fara zyskuje wówczas dzisiejszy wygląd – rozebrano wszystkie kaplice, ołtarz główny zostaje umieszczony od strony Wisły, a wejście od strony rynku. w arkadach ustawiono 7 ołtarzy bocznych w stylu barokowym: Matki Boskiej Różańcowej, Matki Boskiej Bolesnej, św. Mikołaja, św. Barbary, św. Bartłomieja i Serca Jezusowego. Dawniej na terenie cmentarza, który znajdował się tuż obok kościoła farnego, istniała szkoła parafialna z biblioteką i przytułek dla ubogich.

 

W 1865 roku do fary przeniesiono wczesnobarokowy, marmurowy ołtarz główny z kościoła pobenedyktyńskiego św. Wojciecha. Na początku XIX wieku została rozebrana gotycka dzwonnica, którą zastąpiono nową – klasycystyczną. W tym samym czasie powstał również klasycystyczny budynek plebanii. Do 1929 roku był to jedyny kościół parafialny na terenie Płocka.

 

W Płocku przez wieki istniała kapituła kolegiacka św. Michała przy kościele ufundowanym w XII wieku przez Dobiechnę (wdowę po Wojsławie, wychowawcy Bolesława Krzywoustego), pod tym samym wezwaniem. W 1731 roku siedziba kapituły św. Michała została przeniesiona do kościoła parafialnego św. Bartłomieja. Płocka Fara nosiła tytuł kolegiaty do 1819 roku, po czym tytuł ten został zniesiony.

 

2 kwietnia 2015 roku, w Wielki Czwartek, podczas obchodów 940-lecia istnienia diecezji płockiej, Biskup Płocki Piotr Libera po 196 latach przerwy wznowił działanie płockiej kolegiaty św. Michała i podniósł kościół św. Bartłomieja do rangi kolegiaty.

 

Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ołtarz główny wczesnobarokowy, ambona i organy z XVIII wieku, chrzcielnica murowana. Komplet sreber kościelnych - monstrancja, kielich, puszka, krzyż ołtarzowy i lampa wieczna są darem cara Mikołaja I z 1842 roku. Ołtarz Matki Boskiej Różańcowej przeniesiono z nieistniejącego dziś już kościoła dominikańskiego św. Trójcy. Na terenie przykościelnym uwagę zwracają dwie figury: Matki Boskiej oraz św. Barbary – patronki górników i wodniaków (figura stoi na kamiennym otoczaku wydobytym z dna Wisły w 1910 roku).
 

 

Źródła: Szychowski I., Gałązka T.J., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2001.
               Płuciennik S., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2011.

Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


ZOO Płock

Pięknie położone płockie ZOO zajmuje powierzchnię ponad 10 ha, na ...


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.


Park linowy nad Wisłą

Od lipca 2016 roku, wszyscy miłośnicy aktywnego spędzania czasu ...


Dawna Elektrownia Miejska

Elektrownię Miejską w Radziwiu zaczęto budować w 1927 roku. ...


Towarzystwo Naukowe Płockie

W Dziale Zbiorów Specjalnych TNP znajdują się ...

atrakcje turystyczny