Dom Darmstadt

Na przełomie XVIII/XIX wieku w kamienicy Domu Darmstadt działał Hotel Berliński, w którym w latach 1802-1804 mieszkał Ernst Theodor Amadeus Hoffman. W budynku tym mieści się Informacja Turystyczna oraz siedziba Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.


Lokalizacja

Dom Darmstadt

Pl. Stary Rynek 8

09-400 Płock


Kontakt

tel.+48 (24) 367 67 20

Opis

Budynek został wzniesiony w końcu XVII wieku na fundamentach starszej budowli. Pierwszym właścicielem kamienicy był płocki malarz Andrzej Karszowiecki - wychowanek szkoły düsselldorfskiej, uczeń Marcela Bacciarellego, karykaturzysta i portrecista. Car Aleksander I odznaczył go dyplomem na pergaminie i złotym pierścieniem z brylantem w dowód uznania za zasługi w dziedzinie malarstwa. Cenny zbiór prac Karszowieckiego uległ rozproszeniu, część z nich można znaleźć w dworach i kościołach Płocka i okolic. Na przełomie XVIII/XIX wieku wraz z siostrami (Agatą i Teresą) prowadził Hotel Berliński.

W latach 1802-1804 w Hotelu Berlińskim mieszkał Ernst Theodor Amadeus Hoffman – pruski urzędnik, znany poeta, pisarz, kompozytor, dyrygent, malarz, karykaturzysta i reżyser. Jego nowele i opowiadania stały się tematem wielu utworów muzycznych – „Historia o dziadku do orzechów” posłużyła za kanwę do baletu Piotra Czajkowskiego. Hoffman został „zesłany” z Berlina do pracy w pruskiej rejencji i sądzie w Płocku jako radca za ośmieszanie karykaturami poznańskich dygnitarzy. Małżonką Hoffmana była Polka – Michalina z Trzcińskich. Pobyt w Płocku nie był dla niego przyjemnością, w wolnych chwilach rysował karykatury, komponował, grywał na organach w kościele norbertanek. Starał się także ożywić ówczesny płocki ruch muzyczny - bez powodzenia.

Po 1815 roku Hotel Berliński miał wielu właścicieli. Ok. 1880 roku przestał funkcjonować jako hotel i został sprzedany z przeznaczeniem na budynek mieszkalny. W latach 30. XX wieku w budynku miało swoją siedzibę Towarzystwo Asekuracyjne, działał gabinet lekarski, znajdowało się Biuro Inspektora Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. Po II wojnie światowej, do lat dziewięćdziesiątych, kamienica pełniła funkcje mieszkalne. Obecnie ma tu swoja siedzibę Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Informacja Turystyczna. Na piętrze z kolei znajduje się czytelnia i sala, w której odbywają się koncerty i wystawy.

Nazwa budynku – Dom Darmstadt – pochodzi od nazwy niemieckiego miasta partnerskiego Płocka – Darmstadt. Kamienica została odrestaurowana z funduszy niemieckiego miasta Darmstadt i służy pogłębianiu stosunków polsko-niemieckich.
 

 

Źródła: Szychowski I., Gałązka T.J., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2001.
               Płuciennik S., „Przewodnik po Płocku”, Płock 2011.
 

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Dom Darmstadt

Na przełomie XVIII/XIX wieku w kamienicy Domu Darmstadt działał Hotel ...


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...


Plac Obrońców Warszawy

W 1793 r. do Płocka wkroczyły wojska pruskie, a w ślad za nimi ...


Dawna Elektrownia Miejska

Elektrownię Miejską w Radziwiu zaczęto budować w 1927 roku. ...

atrakcje turystyczny