Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego jakie miała otrzymać św. Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tu 22 lutego 1931 roku s. Faustyna miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.


Lokalizacja

Pl. Stary Rynek 14/18, 09-400 Płock


Kontakt

tel.: (0-24) 262-58-83

fax: (0-24) 268-65-83
kom.: +48 606 70-22-06
www.plock.faustyna.pl

Opis

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
W domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia w Płocku, 22 lutego 1931 roku św. Siostra Faustyna Kowalska miała wizję, w której Jezus nakazał jej namalować obraz i ustanowić kościelne święto Miłosierdzia Bożego. Dzięki temu objawieniu powstało słynne dzieło, obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu ufam Tobie”. Obecnie oryginał pędzla Kazimirowskiego znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie, natomiast bardziej znaną wersją jest obraz wykonany w 1944 roku przez Adolfa Hyłę dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie spoczywają również relikwie św. Faustyny Kowalskiej.
W płockim Sanktuarium znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Elżbietę Plewa-Hoffmann w 1991 roku, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził nasze miasto podczas swojej pielgrzymki do Polski.

Św. Siostra Faustyna Kowalska, zwana apostołką Bożego Miłosierdzia, należy do grona najbardziej znanych świętych Kościoła. Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku. Potrzebę bliskości z Bogiem odczuwała od najmłodszych lat. W 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez lata zakonnego życia była obdarzana boskimi łaskami: objawieniami, wizjami, stygmatami, darem bilokacji, czytaniem w duszach ludzkich czy proroctwa. Posłannictwo św. Siostry Faustyny zostało zapisane w jej dzienniczku. Zanotowała w nim wiernie wszystkie życzenia Jezusa. Wyniszczona chorobą i różnymi cierpieniami, zmarła w Krakowie 5 października 1938 roku. Trzydzieści lat później rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Dnia 18 kwietnia 1993 roku, na Placu Św. Piotra w Rzymie, Papież Jan Paweł II dokonał aktu jej beatyfikacji, a 30 kwietnia 2000 roku kanonizacji. Relikwie świętej spoczywają w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku i Łagiewnikach.

Historia płockiego Sanktuarium
Posłannictwo miłosierdzia w płockim klasztorze zapoczątkował bp A. J. Nowowiejski, który założył Zakład Anioła Stróża, skierowany do dziewcząt potrzebujących moralnego i materialnego wsparcia. 13 kwietnia 1899 biskup sprowadził do Płocka Zgromadzenie Matki Miłosierdzia Bożego. Współpraca sióstr zaowocowała rozwojem ośrodka. Z czasem powstała filia domu zakonnego w Białej pod Płockiem, gdzie schronienie znalazło ponad 100 dziewcząt. Wychowanki utrzymywały Zakład Anioła Stróża dzięki prowadzeniu własnej piekarni, pralni czy usługom szycia. Siostra Faustyna Kowalska dołączyła do Zakładu w 1930 r. Jako kucharka i sprzedawczyni pracowała w piekarni na Starym Rynku przez około dwa lata. W czerwcu 1950 roku, na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, dom zakonny i Zakład Anioła Stróża po 60 latach działalności w Płocku przestały istnieć. Siostry przeniesiono do filii w Białej, a budynki zakonne na Starym Rynku przejęło Państwo. Dopiero po 40 latach, w czerwcu 1990 roku Siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia powróciły na swoją dawną posesję w Płocku, na Starym Rynku. Budynek wymagał jednak generalnego remontu. Po kilku latach, z pomocą wielu instytucji, między innymi Urzędu Miasta Płocka, udało się ukończyć remont.


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wciąż się rozwija. Z roku na rok coraz więcej pielgrzymów odwiedza to wyjątkowe miejsce objawień Jezusa. W przyszłości Sanktuarium ma zostać powiększone. Projekt przewiduje rozbudowę kościoła i muzeum św. Faustyny, a także budowę ośrodka rekolekcyjnego i domu pielgrzyma.

Od 2009 r. w sanktuarium znajduje się tzw. okno życia. Poświęcił je 25 marca biskup płocki Piotr Libera.

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon/Fax: (+48) 24 364 99 90
E-mail: biuro@turystykaplock.eu

 

Informacja Turystyczna

Telefon: (+48) 24 367 19 44

E-mail: biuro@turystykaplock.eu

 

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do godziny 17:00, a w soboty i niedziele od godziny 10:00 do godziny 14:00

 

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do godziny 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Ratusz

Zbudowany w latach dwudziestych XIX w. płocki ratusz był miejscem ostatniego ...


Książnica Płocka

Płock, jedno z najstarszych miast w Polsce, ma również bogatą ...


Dom Darmstadt

Dom Darmstadt pełni funkcję centrum kulturalno – oświatowego. W latach ...


Odwach

Odwach – dawna wartownia wojsk ...


Wieża Ciśnień

Płock, usytuowany na wysokiej skarpie, przez całe wieki cierpiał z powodu ...

atrakcje turystyczny