Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa Miłosiernego jakie miała otrzymać św. Siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tu 22 lutego 1931 roku s. Faustyna miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.


Lokalizacja

Stary Rynek 14/18

09-404 Płock


Kontakt

tel.: (24) 262 85 58


www.milosierdzieplock.pl

Opis

Posłannictwo miłosierdzia w płockim klasztorze zapoczątkował bp A. J. Nowowiejski, który na Starym Rynku w Płocku założył „Zakład Anioła Stróża”, skierowany do dziewcząt potrzebujących moralnego i materialnego wsparcia. Powołał także Instytut Bożej Miłości, który w 1899 roku został włączony do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

 

Swoją działalność w Płocku Zgromadzenie rozpoczęło 13 kwietnia 1899 roku. Początkowo schronienie w nim znalazło 50 dziewcząt. Po powstaniu filii w Białej liczba wychowanek zwiększyła się do 100. Przy Zgromadzeniu działały: pracownia haftu, tkalnia, pończoszarnia, szwalnia, pralnia, piekarnia, w których pracowały dziewczęta. Dodatkowo prowadziły gospodarstwo rolne w Białej. Dzięki temu klasztor i Zakład miał podstawowe źródło utrzymania, a dla dziewcząt było to przygotowywanie do wykonywania konkretnego zawodu.

 

W latach 1930-1932 w płockim Domu Zakonnym przebywała Siostra Faustyna Kowalska. Pracowała w sklepie z pieczywem, w kuchni i czasem w piekarni. 22 lutego 1931 roku objawił się jej Jezus Miłosierny, który nakazał jej namalować obraz i ustanowić Święto Miłosierdzia Bożego. Obraz powstał w 1934 roku w Wilnie, dzięki pomocy bł. ks. Michała Sopoćko i m. Ireny Krzyżanowskiej, a namalował go Eugeniusz Kazimirowski. Obecnie znajduje się on w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie.

 

W Sanktuarium w Płocku znajduje się obraz pędzla Hofman-Plewy, który peregrynował po diecezji płockiej w latach 1992-2000. Święto Miłosierdzia natomiast zostało wpisane do kalendarza liturgicznego w 1985 roku,  na prośbę Episkopatu. Dla całego kościoła zostało ustanowione 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej.

 

W 1939 roku podczas okupacji niemieckiej w „Zakładzie Anioła Stróża” znalazło schronienie 150 dziewcząt, które uratowały się przed wywózką na roboty do Niemiec. W 1950 roku władze komunistyczne zamknęły dom zakonny i „Zakład Anioła Stróża”. Budynki przeszły na własność państwa, a Siostry zostały wywiezione do domu filialnego w Białej. Po 40 latach, w 1990 roku Siostry odzyskały prawo do zabudowań na Starym Rynku w Płocku, gdzie powróciły. Dom był zdewastowany i nie nadawał się do zamieszkania i do pracy. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Płocka, różnych instytucji, osób prywatnych i zaangażowaniu Sióstr dom powrócił do stanu używalności.

 

W rocznicę 60-lecia obchodów objawienia Miłosierdzia Bożego bp Roman Marcinkowski poświecił figurę Jezusa Miłosiernego, którą ustawiono w miejscu, w którym Siostra Faustyna miała pierwsze objawienie. .

 

Z uwagi na trwającą rozbudowę Sanktuarium, zbiory muzealne związane ze św. Siostrą Faustyną Kowalską moźna obecnie zwiedzać w Muzeum Diecezjalnym – Opactwa Pobenedyktyńskiego. Św. Siostra Faustyna Kowalska zmarła w Krakowie 5 października 1938 roku. Trzydzieści lat później rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Relikwie świętej spoczywają w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku i w Łagiewnikach.

 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wciąż się rozwija. Z roku na rok coraz więcej pielgrzymów odwiedza to wyjątkowe miejsce objawień Jezusa.
 

 

Źródło: www.milosierdzieplock.pl

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Dom pod Trąbami

Jest to dawna kanonia , dobudowana w końcu XIV w. do muru obronnego, ...


Elewator Zbożowy

Elewator zbożowy wrósł w krajobraz Radziwia, dla wielu z nas widok ...


Ratusz

Zbudowany w latach dwudziestych XIX w. płocki ratusz był miejscem ostatniego ...


Spichlerze

Dwa spichlerze, usytuowane na płockim wzgórzu, wybudowane zostały w II ...


Statek Kaper

Rejsy po Wiśle - Statek ...

atrakcje turystyczny