Muzeum Mazowieckie

Z powodu imponującej ekspozycji poświęconej sztuce secesji, zwane czesto "muzeum secesji". 


Lokalizacja

Muzeum Mazowieckie

ul. Tumska 8
09-402 Płock


Kontakt

tel.: (24) 364 70 71
fax: (24) 262 44 93

e-mail: muzeumplock@wp.pl

www.muzeumplock.art.pl

Opis

Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8


To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego w 1821 r., posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

 

Początkowo instytucja nosiła nazwę „Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego” i miała siedzibę w dwóch salach Szkoły Wojewódzkiej Płockiej (dziś Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego). W eksponatach muzealnych można było znaleźć elementy o wartości historycznej, naukowej i geologicznej, które zgromadziła ww. Szkoła oraz członkowie TNP. Od 1836 do 1907 roku Muzeum zawiesiło swoja działalność. W 1912 r. zbiory muzealne, które dzieki zaangażowaniu członków TNP szybko się rozrastały, zostały przeniesione do kamienicy przy Rynku Kanoniczym nr 8 (dzis Plac Narutowicza nr 8).

 

W 1928 roku Muzeum nadano nową nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego”. W 1930 roku TNP zakupiło budynek przy Rynku Kanoniczym 2 (dziś Biblioteka im. Zielińskich), dokąd przeniesiono zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. W siedzibie przy Rynku Kanoniczym 8 pozostały zbiory historyczne i kulturalne.

 

Zbiory muzealne ucierpiały podczas okupacji niemieckiej. Było to spowodowane przejęciem budynków przez władze niemieckie i niedbałością o eksponaty. Po wojnie ekspozycję ponownie otwarto 1 grudnia 1945 roku. W 1949 roku placówka została upaństwowiona i podporządkowana Muzeum Narodowemu w Warszawie. Od tego momentu nosiło nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego”. W 1952 roku w muzeum otwarto dział archeologii, w 1953 przyrody, w 1954 geologii, a w 1955 dział historii.

 

W związku z budową Kombinatu Petrochemicznego w Płocku podjęto decyzję o odnowieniu Zamku Książąt Mazowieckich, z przeznaczeniem na siedzibę muzeum. W 1963 roku nadano mu nazwę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego „Muzeum Mazowieckie w Płocku”. W 1968 roku określono profil działalności muzeum – ustalono, że w swych zbiorach muzeum będzie gromadziło zbiory obrazujące dzieje Mazowsza, a także sztukę secesyjną. 16 maja 1973 roku uroczyście otwarto nową siedzibę muzeum w Zamku Książąt Mazowieckich.

 

Swoją siedzibę muzeum zmieniło ponownie w 2004 roku. Zostało przeniesiono do secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, gdzie działa do chwili obecnej.

 

W Muzeum Mazowieckim w Płocku można podziwiać największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego - szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

 

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku, obok secesji i zbiorów regionalnych, jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego - szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.
 

 

Ekspozycja "X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy"
ul. Tumska 8


Pod koniec 2010 roku w nowym, dobudowanym do secesyjnej kamienicy gmachu Muzeum Mazowieckiego, udostępniono zwiedzającym ekspozycję, która obejmuje ukazane na tle historii Mazowsza, dzieje Płocka od czasów najdawniejszych, plemiennych, aż do zwycięstwa Solidarności w 1989 roku.

 

W oddzielnym aneksie zaprezentowano wystawę numizmatyczną przedstawiającą dzieje mennictwa polskiego na przestrzeni X - XVIII w. Na uwagę zasługuje umieszczona na II piętrze makieta (o pow. ok. 40 m²) ukazująca miasto z około 1800 roku - uzupełnia ją słuchowisko słowno-muzyczne.

 

Wizytę w muzeum z pewnością uatrakcyjnią prezentacje multimedialne towarzyszące poszczególnym częściom ekspozycji czy tzw. dotykowe kioski panelowe oraz wyświetlane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej przedstawiającej rozwój powojennego Płocka.
 

 

Spichlerz - Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 11b
09-400 Płock

Kontakt
tel.: (24) 262 25 95 ; (24) 262 48 69
e-mail: etnografia@muzeumplock.art.pl
www.muzeumplock.art.pl

Zabytkowy Spichlerz z drugiej połowy XIX wieku stanowi siedzibę dla Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zbiory, które tam znajdziecie kryją w sobie ponad 9500 muzealiów z Mazowsza, m.in.: wycinanki ludowe, ceramikę, tkaniny, rzeźbę, stroje ludowe.

 

W przygotowaniu są dwie wystawy stałe poświęcone kulturze ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu. W spichlerzu można też podziwiać wystawy czasowe oraz uczestniczyć w cyklicznie organizowanych warsztatach etnograficznych, spotkaniach z kulturą etniczną oraz konfrontacjach antropologicznych. Dział Etnografii prowadzi również badania naukowe dotyczące m.in. osadnictwa olenderskiego na Mazowszu.
 

 

Źródło: www.muzeumplock.art.pl

 

 

CENNIK

 

W czwartki wstęp wolny.

 

GODZINY OTWARCIA

 

 

Dodatkowe informacje:

Muzeum Mazowieckie w Płocku prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży:
tel. (24) 364 70 72

e-mail: edukacja@muzeumplock.art.pl

 


 

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Gmach Sądu - Dawny Pałac Biskupi

Okazały Gmach Sądu to dwany Pałac Biskupi, ...


Pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Pomnik usytuowany jest na deptaku przed Muzeum ...


Trakt Krakowski

Każdy mieszkaniec Radziwia wie, że nazwa ulicy Krakówka wzięła się ...


Kościół Farny pw. św. Bartłomieja

Ufundowany został przez króla Kazimierza ...


Stocznia Rzeczna

Płocka Stocznia Rzeczna wpisała się w panoramę Radziwia. Odgrywała ...

atrakcje turystyczny