Muzeum Mazowieckie

Z powodu imponującej ekspozycji poświęconej sztuce secesji, zwane czesto "muzeum secesji". 


Lokalizacja

Muzeum Mazowieckie

ul. Tumska 8
09-402 Płock


Kontakt

tel.: (24) 364 70 70 (71)
fax: (24) 262 44 93

e-mail: sekretariat@muzeumplock.eu

http://www.muzeumplock.eu/pl

Opis

Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8


To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego w 1821 r., posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

 

Początkowo instytucja nosiła nazwę „Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego” i miała siedzibę w dwóch salach Szkoły Wojewódzkiej Płockiej (dziś Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego). W eksponatach muzealnych można było znaleźć elementy o wartości historycznej, naukowej i geologicznej, które zgromadziła ww. Szkoła oraz członkowie TNP. Od 1836 do 1907 roku Muzeum zawiesiło swoja działalność. W 1912 r. zbiory muzealne, które dzieki zaangażowaniu członków TNP szybko się rozrastały, zostały przeniesione do kamienicy przy Rynku Kanoniczym nr 8 (dzis Plac Narutowicza nr 8).

 

W 1928 roku Muzeum nadano nową nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego im. prof. Ignacego Mościckiego”. W 1930 roku TNP zakupiło budynek przy Rynku Kanoniczym 2 (dziś Biblioteka im. Zielińskich), dokąd przeniesiono zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. W siedzibie przy Rynku Kanoniczym 8 pozostały zbiory historyczne i kulturalne.

 

Zbiory muzealne ucierpiały podczas okupacji niemieckiej. Było to spowodowane przejęciem budynków przez władze niemieckie i niedbałością o eksponaty. Po wojnie ekspozycję ponownie otwarto 1 grudnia 1945 roku. W 1949 roku placówka została upaństwowiona i podporządkowana Muzeum Narodowemu w Warszawie. Od tego momentu nosiło nazwę „Muzeum Mazowsza Płockiego”. W 1952 roku w muzeum otwarto dział archeologii, w 1953 przyrody, w 1954 geologii, a w 1955 dział historii.

 

W związku z budową Kombinatu Petrochemicznego w Płocku podjęto decyzję o odnowieniu Zamku Książąt Mazowieckich, z przeznaczeniem na siedzibę muzeum. W 1963 roku nadano mu nazwę, która obowiązuje do dnia dzisiejszego „Muzeum Mazowieckie w Płocku”. W 1968 roku określono profil działalności muzeum – ustalono, że w swych zbiorach muzeum będzie gromadziło zbiory obrazujące dzieje Mazowsza, a także sztukę secesyjną. 16 maja 1973 roku uroczyście otwarto nową siedzibę muzeum w Zamku Książąt Mazowieckich.

 

Swoją siedzibę muzeum zmieniło ponownie w 2004 roku. Zostało przeniesiono do secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, gdzie działa do chwili obecnej.

 

W Muzeum Mazowieckim w Płocku można podziwiać największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego - szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

 

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku, obok secesji i zbiorów regionalnych, jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego - szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.
 

 

Ekspozycja "X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy"
ul. Tumska 8


Pod koniec 2010 roku w nowym, dobudowanym do secesyjnej kamienicy gmachu Muzeum Mazowieckiego, udostępniono zwiedzającym ekspozycję, która obejmuje ukazane na tle historii Mazowsza, dzieje Płocka od czasów najdawniejszych, plemiennych, aż do zwycięstwa Solidarności w 1989 roku.

 

W oddzielnym aneksie zaprezentowano wystawę numizmatyczną przedstawiającą dzieje mennictwa polskiego na przestrzeni X - XVIII w. Na uwagę zasługuje umieszczona na II piętrze makieta (o pow. ok. 40 m²) ukazująca miasto z około 1800 roku - uzupełnia ją słuchowisko słowno-muzyczne.

 

Wizytę w muzeum z pewnością uatrakcyjnią prezentacje multimedialne towarzyszące poszczególnym częściom ekspozycji czy tzw. dotykowe kioski panelowe oraz wyświetlane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej przedstawiającej rozwój powojennego Płocka.
 

 

Spichlerz - Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 11b
09-400 Płock

Kontakt
tel.: (24) 262 25 95 ; (24) 262 48 69
e-mail: m.lica-kaczan@muzeumplock.eu

g.piaskowski@muzeumplock.eu


Zabytkowy Spichlerz z drugiej połowy XIX wieku stanowi siedzibę dla Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zbiory, które tam znajdziecie kryją w sobie ponad 9500 muzealiów z Mazowsza, m.in.: wycinanki ludowe, ceramikę, tkaniny, rzeźbę, stroje ludowe.

 

Spichlerz to także wystawy stałe poświęcone kulturze ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu. W spichlerzu można również podziwiać wystawy czasowe oraz uczestniczyć w cyklicznie organizowanych warsztatach etnograficznych, spotkaniach z kulturą etniczną oraz konfrontacjach antropologicznych. Dział Etnografii prowadzi również badania naukowe dotyczące m.in. osadnictwa olenderskiego na Mazowszu.
 

 

Źródło: http://www.muzeumplock.eu/pl

 

 

CENNIK

 

W czwartki wstęp wolny.

 

GODZINY OTWARCIA

 

 

Dodatkowe informacje:

Muzeum Mazowieckie w Płocku prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży:
tel. (24) 364 70 72

http://www.muzeumplock.eu/pl/kontakt

Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Most ma 648,40 m długości i jets przeznaczony dla ...


Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego

Szkoła Podstawowa w Radziwiu istniała ...


ZOO Płock

Pięknie położone płockie ZOO zajmuje powierzchnię ponad 10 ha, na ...


Dom Rodzinny Władysława Broniewskiego

Władysław Broniewski, jeden z najwybitniejszych ...


Muzeum Diecezjalne

Zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł. abp. Antoniego J. ...

atrakcje turystyczny