Ulica Tumska

Ulica Tumska należy do najważniejszych ulic w Płocku. Jej początki sięgają XIX wieku. Jeszcze w latach 70. XX wieku była dostępna dla samochodów, a dziś jest głównym deptakiem miasta.


Opis

W 1803 r. powstała idea scalenia w jeden organizm miejski średniowiecznego układu urbanistycznego z nowo powstającą dzielnicą urzędniczą. Autorem projektu był pruski architekt Schmidt. W tym samym roku na planie miasta pojawiła się Tumska. Jeszcze w latach 20 XIX w. ulica nie była zabudowana. Jej znaczenie wzrosło odkąd targowisko miejskie przeniesiono ze Starego Miasta na Nowy Rynek. Ulica Tumska stała się wówczas główną ulicą handlową miasta. Znajdowały się przy niej liczne sklepy, reprezentacyjne budowle miejskie oraz kamienice zamożnych płocczan, prezentujące różne style architektoniczne. Dzisiejszą zabudowę ulicy stanowią głównie dwu- i trzypiętrowe kamienice. Dolne kondygnacje zajmują lokale handlowe i usługowe, pozostałe kondygnacje - mieszkania. Jeszcze w latach 70. XX wieku ulica była dostępna dla samochodów, natomiast dziś jest deptakiem, łączącym część historyczną miasta z Nowym Rynkiem. Nazwa ulicy pochodzi od słowa „Tum” (niemiecki „Dohm”) i oznacza ulicę mającą początek przy kościele katedralnym.

 

Róg ulicy Tumskiej i Pl. Narutowicza zajmuje najstarsza z istniejących płocka apteka, która stanowi kontynuację tradycji aptekarskich zapoczątkowanych przez XVI-wiecznego aptekarza i aromatariusza Jana Alantsee, faworyta królowej Bony.

 

Przy ulicy Tumskiej przez wiele lat istniało kino „Przedwiośnie”, które po remoncie i ponownym otwarciu nosi nazwę NoveKino „Przedwiośnie”. Bezpośrednio z kinem sąsiadował przez wiele lat cocktail-bar „Hortex”.

 

Naprzeciw kina, przy Tumskiej 8, znajduje się kamienica secesyjna, wybudowana na początku XX w. w schyłkowym okresie tego stylu, z fasadą ozdobioną ornamentem i interesującym wykuszem. Jej właścicielem był znany płocki przedsiębiorca i filantrop Stanisław Górnicki. W 1914 r. zmodernizowano parter kamienicy i przystosowano go dla potrzeb cukierni Antoniego Szałańskiego. W budynku mieściło się także przedstawicielstwo firmy braci Górnickich o nazwie „Żegluga na Wiśle”, skład apteczny Ignacego Sikorskiego oraz księgarnia Edwarda Trautmana. Przez wiele lat, również po II wojnie światowej znajdowała się tu chętnie odwiedzana przez płocczan kawiarnia. Dawny dom Górnickich został przebudowany i obecnie znajduje się w nim, słynące z bogatych zbiorów secesji, Muzeum Mazowieckie, którego początki sięgają 1821 roku.

 

W kamienicy z numerem 6, od roku 1905 istniał przez wiele lat duży sklep ogrodniczy (nasiona, kwiaty, krzewy, narzędzia) prowadzony przez Stanisława Przedpełskiego, odznaczonego wielkim srebrnym medalem na Wystawie Ogrodniczej w Moskwie w 1910 r. oraz złotym we Włocławku w 1923 r.

 

Przy ulicy Tumskiej 9 znajduje się zespół kamienic dawnego „Hotelu Angielskiego”, który pod koniec XIX w. był uważany za jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Płocku. Szczególną uwagę zwraca brama wjazdowa stylizowana na wejście do zamku waz z wieżami, blankowaniem i ozdobnymi gzymsami. Budynek został wybudowany ok. 1840 r. przez nieznanego budowniczego i architekta w stylu neogotyku. Był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany, aż zajął całe naroże ulicy Tumskiej i Sienkiewicza. W okresie międzywojennym Hotel należał do Karola i Felicji Kestianistów (Karol był z pochodzenia Litwinem). Nazwa Hotel Angielski funkcjonuje od roku 1939, natomiast wcześniej nazywał się Europejskim, Polskim, a także Kupieckim. Goszczono w nim często płockich artystów plastyków, którzy „na żywo” demonstrowali możliwości nowoczesnej dekoracji, np. wystrój sali balowej podczas balu Ligi Morskiej i Kolonialnej w 1934 . We wrześniu 1939 r. budynek zarekwirowali hitlerowcy na areszt, w którym przetrzymywano polskich zakładników. Właścicieli hotelu wkrótce wysiedlono – Karol Kestianis zmarł w czasie okupacji w Warszawie i jest pochowany na Powązkach. Po wojnie, w hotelowych budynkach miała swoją siedzibę Powiatowa Rada Związków Zawodowych, a obecnie zajmują ją Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Piwiarnia Warka.

 

Przy Tumskiej 5, w 1926 zaczął działać „Bar Europejski”, którego właściciele – Zofia z Sułkowskich i Henryk Siedliński – pierwsi wprowadzili w Płocku rozlewanie piwa do kufli.

 

W okresie międzywojennym przy ulicy Tumskiej działało wiele firm i zakładów, które trwale zapisały się w dziejach miasta: Bank Kupiecki Spółdzielczy (Tumska 16), mleczarnia „płocczanka” (Tumska 6), Księgarnia Stanisławy Cichockiej (Tumska 6), sklep żelazny Rotmana i Bursztyna (Tumska 16), księgarnia polska i drukarnia (Tumska 4), przedsiębiorstwo taksówek i dorożek (Tumska 15), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieżowe (Tumska 1), Towarzystwa Wioślarskie (Tumska 9) i wiele innych.

 

Dzisiejszy wygląd ulicy Tumskiej zawdzięczamy modernizacji, zakończonej w 2006 r., podczas której położono nawierzchnię z kostki brukowej i płyt granitowych oraz dodano kilka nowych elementów małej architektury: m.in. 4 fontanny.

 

Źródła:

Płockie kamienice i ich mieszkańcy, Ireneusz Szychowski, Wyd. Dom Kultury w Płocku, 1994

Spacerkiem po Płocku, J. Stefański, Wyd. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, 2012

Przewodnik po Płocku, S. Płuciennik, Wyd. Płocki Instytut Wydawniczy, 2011Galeria zdjęć
Atrakcje na mapie

Pokaż miejsca

Inne atrakcje
Noclegi (hotele, pokoje)
Gastronomia (restauracje, puby)
Odległość od atrakcji:
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Bazylika Katedralna

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ...


Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Most ma 648,40 m długości i jets przeznaczony dla ...


Pałac Slubów

Pałacyk został zbudowany ok. 1890 r. dla Ludwika Flatau w stylu ...


Odwach

Odwach – dawna wartownia wojsk ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...

atrakcje turystyczny