« Wstecz

Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego. Wystawa

 
Zdzisław Beksiński to w powszechnej świadomości przede wszystkim wspaniały malarz. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pokaźną część dorobku sanockiego artysty stanowią prace fotograficzne. W opinii wielu badaczy zdjęcia Beksińskiego są niezwykle nowatorskie. Wyznaczają szlaki trendom takim jak body-art, konceptualizm i sztuka fotomedialna. Tym samym należą do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX wieku. Obecnie są w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historycznego w Sanoku.
Na wystawie w Płocku będziemy mogli obejrzeć 62 zdjęcia Zdzisława Beksińskiego, w tym jedno z najsłynniejszych zatytułowane „Gorset sadysty”. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. 50 prezentowanych w MMP zdjęć to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.
Zdzisław Beksiński
Fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.
Wystawa trwać będzie od 9 kwietnia do 9 maja 2021 roku. Fotografie Zdzisława Beksińskiego prezentowane będą na parterze Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Tumskiej 8. Wstęp jest darmowy. Jeśli w czasie jej trwania obowiązywał będzie spowodowany pandemią zakaz wstępu do muzeów, zaprezentujemy wystawę w sieci.  
poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Hortex

to kawiarnia, która stała się następczynią Piasta wzniesionego w 1967 roku przy ulicy Tumskiej naprzeciwko kina Przedwiośnie.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Plac Obrońców Warszawy

W 1793 r. do Płocka wkroczyły wojska pruskie, a w ślad za nimi ...


Pałac Biskupi

W budynku tym w nocy z 7 na 8 czerwca 1991 roku nocował Papież Jan Paweł II ...


Pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Pomnik usytuowany jest na deptaku przed Muzeum ...


Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły

Na terenie zaboru rosyjskiego w 1905 r. ...


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...

atrakcje turystyczny