« Wstecz

Zapraszamy na Płocką Noc Muzeów!

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz szósty zaprasza na niezapomnianą, pełną atrakcji Noc Muzeów, która w tym roku odbywa się z 18 maja w godz. 18.00 – 24.00. Program Płockiej Nocy Muzeów:

Ratusz

Pl. Stary Rynek 1

Zwiedzanie Ratusza, podczas którego będzie można spotkać Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz liczne postacie historyczne związane z tym obiektem. O projekcie budynku Ratusza opowie sam Jakub Kubicki, Maria Macieszyna przybliży m.in. postać swojego męża – Aleksandra Macieszy, który po odzyskaniu niepodległości, od listopada 1918 do 9 września 1919 sprawował urząd prezydenta miasta, a w Sali Sejmowej będzie czekał Joachim Lelewel. Zwiedzanie będzie odbywało się o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.


Muzeum Mazowieckie – Kamienica

ul. Tumska 8

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy w kamienicy przy il. Tumskiej 8 będzie skarb w różnym tego słowa znaczeniu. Przygotowane zostaną eksponaty, które z pośród wielu innych zasługują na szczególną uwagę zwiedzających- będą to meble, plakiety, ozdoby czy biżuteria.

Oprócz wystawy stałej będzie można zobaczyć czasową pt.: „Skarby wieków średnich” na której zaprezentowana zostanie biżuteria wczesnośredniowieczna. Płocka Grupa Rekonstrukcyjna zaprezentuje stroje średniowiecznych rycerzy i dam, kupić będzie można biżuterię stylizowaną na średniowiecze. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.


Muzeum Mazowieckie – Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11B

W Spichlerzu autor scenariusza wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” oprowadzi gości. Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.


Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich

ul. Kwiatka 7

Muzyka żydowska na żywo w wykonaniu Trio Amabile, który tworzą: Monika Polaczek-Przestrzelska (pianino), Maciej Przestrzelski (skrzypce), Katarzyna Skrzypczak (klarnet) w godz. 18.00 – 23.00, natomiast w godz. 18.30 – 22.30 kolekcjoner i ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk będzie wybijał pamiątkowe monety. Wśród zwiedzających losowanie czterdziestu kopii drzeworytu autorstwa Samuela Cyglera. Dla najmłodszych gra „Muzealny Detektyw” z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.


Muzeum Diecezjalne

ul. Tumska 2

Zwiedzanie ekspozycji w godz. 18.00 – 22.00 w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim tj. Chrystus w sztuce, Skarbiec, ekspozycja poświęcona św. Faustynie Kowalskiej, Biblia Płocka z XII wieku, malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, Krystyny Szalewskiej, Na szlaku misyjnym – Peru ora ekspozycja czasowa – Rewindykacja Marka Sobocińskiego. Warsztat ikonograficzny prowadzony przez Katarzynę Kobuszewską.


Bazylika Katedralna

ul. Tumska 1

Koncert Muzyki Jednogłosowej o godz. 20.00 - Psalmy Gomółki, wyk. Maria Erdman.  Zwiedzanie wnętrz Katedry, które poprowadzi ks. Stefan Cegłowski o godz. 22.00, 22.30, 23.00, 23.30.


Regionalne Muzeum Poczty

ul. Piękna 4b

W Muzeum obejrzeć będzie można stare listy - dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym będzie oprowadzał w godz. 18.00 – 24.00 właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.


Muzeum Historii Medycyny

ul. Zofii Nałkowskiej 7

W godz.18 00- 20 00 pokaz prywatnej kolekcji dr. Wlodzimierza Nowatorskiego. Kolekcja zawiera stary sprzęt medyczny, apteczny, narzędzia, literaturę. Przedmioty te służyły przed laty do leczenia i ratowania ludzkiego życia. O swojej pasji kolekcjonerskiej i po muzeum oprowadzi jej autor.


Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

ul. Kazimierza Wielkiego 27A

O godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 zwiedzanie Katedry i Katakumb, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdza i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i galeria zdjęć archiwalnych.


Parafia Ewangelicko - Augsburska

ul. Kazimierza Wielkiego 39

W godz. 16.00 – 20.00 zwiedzanie zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.


Kościół Chrystusowy

ul. Nowowiejskiego 9

W godz. 18.00 – 22.00 zwiedzanie siedziby wspólnoty. W programie koncert zespołu „Uratowani”, a w górnej kawiarni kościoła przy kawie, herbacie i poczęstunku spotkanie w członkami wspólnoty.


Książnica Płocka

ul. Kościuszki 6

NOC LITERACKICH INSPIRACJI

Niezapomniane przeżycia w towarzystwie literackich bohaterów Stanisława Lema, Jana Brzechwy, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Co 15 minut nowe wyzwanie – kosmiczna podróż , egzamin u samego Pana Kleksa  i zakupy w sklepie Wokulskiego, biesiadowanie z Onufrym Zagłobą albo pojedynki z Panem Wołodyjowskim lub porywczym Kmicicem…

Atrakcje dla całych rodzin!


Płocka Galeria Sztuki

ul. Sienkiewicza 36

Tegoroczna Noc Muzeów w PGS będzie przebiegać pod hasłem „Maski i cienie” w godz. 17.00 – 23.00. O godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa egzotycznych, pełnych grozy i tajemnic masek, pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji, w tym podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej. Pasjonujące będzie również zwiedzanie z przewodnikiem międzynarodowej wystawy ilustracji „Biegnąc z wilkami”, prezentującej fascynujący temat wilków i wilkołaków. A o godz. 20.00 elektryzujący taneczny pokaz „Moon dance” w wykonaniu Fitluck Studio Dance Joanny Teśli.


Dom Wł. Broniewskiego

ul. Kościuszki 24

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego i spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” oraz zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP w godz. 18.00 – 23.00.


„Małachowianka”

ul. St. Małachowskiego 1

Nocne zwiedzanie w godz. 20.00 – 23.30 zabytkowych części szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie odbywać się w godz. 20.00 – 23.30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).


Dom Darmstadt

Stary Rynek 8

Koncert muzyczny z okazji 105-rocznicy urodzin druha Wacława Milke „Młodzi Artyści – dla druha Wacława Milke” o godz. 17.00. W godz. 16.00 – 24.00 zwiedzanie wystawy fotograficznej „Żmudzkie dachy”, autorstwa Jonasa Strazdaukasa z Możejek.


Ulica Tumska

(przy Muzeum Mazowieckim)

Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych.


Kawiarnia Charlie

ul. Tumska 5a lok. 2

Koncert Otwarte SERCA w autorskich aranżacjach Dawida Czaplaka, godz. 19.00, koszt biletu 25,00 zł. Wystawa 35 fotografii Rolanda Bury z wypraw do Afryki, przygotowanej z okazji II rocznicy działalności radiomixx.pl.


Restauracja Kawiarnia Wieża Ciśnień

ul. Warszawska 26

Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa Jerzego Szczęsnego pt.: „W oknie czasu” godz. 17.00.


Słodko Zakręcone – Manufaktura Słodyczy

ul. Tumska 6

Manufaktura cukierków i lizaków zaprasza na godz. 20.00 na pokaz produkcji ręcznie robionych słodkości. Przez czas otwarcia manufaktury będzie można obserwować proces ręcznego wyrobu lodów tajskich.


RADIO RPL FM PŁOCK

Pl. Stary Rynek 4

Zwiedzanie w godz. 18.00 – 24.00 Redakcji i Studia RPL FM, poznanie tajników pracy radiowców, chętni będą mogli usiąść przy mikrofonie i pozdrowić najbliższych. O wejściu do studia decyduje kolejność przybycia.


Ciuchcia Tumska

Wieczorne kursy Ciuchcią Tumską o godz. 18.30 i 20.00. Cena biletu 9,00 zł.

Restauracja u Mariusza

Pl. Narutowicza 1

Od godziny 19.00 Restauracja u Mariusza zaprasza do odwiedzenia kamienicy z 1927 roku, przy Placu Gabriela Narutowicza 1. Po znajdującej się tam, urzekającej oryginalnym, wiekowym sklepieniem piwnicy oprowadzał będzie właściciel lokalu, który opowie o historii budynku.

Browar Tumski

Pl. Stary Rynek 13

W godzinach 18.00 -22.00 możliwy będzie spacer po Browarze Tumskim z Głównym Piwowarem.


Jagiellonka

LO im. Wł. Jagiełły na dzień Nocy Muzeów zaplanowało:

18:00 - 22:00 - Otwarcie muzeum – możliwość obejrzenia pomieszczeń dawnych szatni, w których mieści się Muzeum Jagiellonki; prezentacja materiałów umieszczonych w słupku multimedialnym (historia powstania szkoły, dyrektorzy i założyciele, wybitni absolwenci, życie szkolne); prezentacja multimedialna – historia powstania szkoły i muzeum Jagiellonki, pokazy filmów na temat historii szkoły.

Kącik dla najmłodszych 

18:30 - 21:00 - Układanie puzzli dla najmłodszych związanych z dynastią patrona szkoły, kolorowanki historyczne - świetlica (pomieszczenie przy sali muzealnej)

18:30 - 21:00 - w sali muzealnej przy starej ławie szkolnej - kaligrafia dla dzieci. 

19:00 - Spektakl kukiełkowy dla dzieci pt. „Teatrzyk z Powstania Warszawskiego” – sala im. Stefana Themersona (II piętro).

19:30 - Montaż słowno-muzyczny: Wł. Broniewski we Lwowie – sala im. Wł. Broniewskiego (II piętro).

Na parterze będzie prezentowana wystawa w 100-lecie śmierci Adama Grabowskiego - jednego z pierwszych dyrektorów "Jagiellonki".

Od godz. 19:00 będzie można wejść na taras widokowy Jagiellonki. Wejścia będą możliwe co 30 minut - ostatnie wejście będzie o 21:30. 


Pracownia Ikonograficzna
ul. Kwiatka 9/44
W godzinach 18.00 - 22.00, będzie można zwiedzać, prowadzoną przez Panią Katarzynę Kobuszewską pracownię.


Pobierz ulotkę.

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Jesiotr

to ryba, która nie była rzadkością w Wiśle-był poławiany przez stulecia. Jesiotry wpływały do Wisły do momentu, kiedy wybudowano zaporę we Włocławku. Największy jesiotr, jakiego wyłowiono na płockim odcinku rzeki w czerwcu 1934 roku miał 270 cm długości, 48 cm wysokości i blisko 120 cm obwodu. Obecnie spreparowany znajduje się w Muzeum Mazowieckim przy ulicy Tumskiej 8.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Gmach Sądu - Dawny Pałac Biskupi

Okazały Gmach Sądu to dwany Pałac Biskupi, ...


Pałac Slubów

Pałacyk został zbudowany ok. 1890 r. dla Ludwika Flatau w stylu ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...

atrakcje turystyczny