« Wstecz

"Średniowieczny Płock" w plebiscycie "Z Tumskiego Wzgórza- wydarzenie roku 2018".

 


Projekt „Średniowieczny Płock”, który Płocka LOT realizowała w dniach 27-29 września 2018 roku, został nominowany w XII edycji plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza”. Celem projektu było przekazanie wiedzy na temat średniowiecznej historii miasta, wzbogacenie oferty edukacyjnej na temat historii Płocka i Mazowsza, ożywienie i wzbogacenie oferty Muzeum Diecezjalnego oraz upamiętnienie 880 rocznicy śmierci Bolesława III Krzywoustego.
W ramach projektu odbyły się zajęcia edukacyjne dla płockich szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym, podczas których uczestnicy, za sprawą rekonstruktorów ze Wczesnośredniowiecznej Drużyny Czarny Orzeł, cofali się do odległych wieków średnich.Do wszystkich mieszkańców Płocka, skierowany był  koncert muzyki średniowiecznej, w wykonaniu zespołu „Góra Trolla”, połączony z wykładami: „Początki Płocka w świetle badań archeologicznych” – mgr Dariusz Kołodziejski oraz „Średniowieczne skarby Muzeum Diecezjalnego w Płocku: Biblia Płocka z XII wieku jako najstarsze źródło poznania płockiej liturgii katedralnej”-  ks. prof. UMK dr hab. Daniel Brzeziński. Wydarzenie odbyło się w Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego (Muzeum Diecezjalne).Finałowego dnia projektu na Wzgórzu Tumskim powstało miasteczko wczesnośredniowieczne, w ramach którego rekonstruktorzy historyczni, w serii inscenizacji i pokazów, uczcili pamięć Bolesława III Krzywoustego, przypominając o jego pasowaniu na rycerza, burzliwej młodości, władztwie i testamencie. W roku 2018 przypadała bowiem 880 rocznica śmierci Bolesława III Krzywoustego.Ponadto rozpalono ognisko, nad którym przyrządzane były potrawy oparte na XII wiecznych przepisach. Nie zabrakło też rycerskich pojedynków.


Realizowany przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną projekt „Średniowieczny Płock” dofinansowany został przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Jeśli chcecie zagłosować na to wydarzenie, ślijcie SMS o treści  KUL.9 na numer 73601 (koszt SMS-a 3,69 zł brutto). Głosować można, także poprzez wypełnienie i przesłanie na adres redakcji kuponu, dostępnego w drukowanej wersji Tygodnika Płockiego. Głosowanie trwa do 28 marca br.


poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Płocki Ratusz

był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa ...


Trakt Krakowski

Każdy mieszkaniec Radziwia wie, że nazwa ulicy Krakówka wzięła się ...


Książnica Płocka

Płock, jedno z najstarszych miast w Polsce, ma również bogatą ...


Dom Pod Opatrznością

Z klasycystycznych kamienic dawnego Rynku Kanonicznego "Dom pod ...


Ratusz

Zbudowany w latach dwudziestych XIX w. płocki ratusz był miejscem ostatniego ...

atrakcje turystyczny