« Wstecz

Zwiedzaj Małachowiankę - wspieraj WOŚP

Wesprzyj WOŚP zwiedzając Małachowiankę - najstarszą istniejącą w tym samym miejscu szkołę w Polsce!13’nastego stycznia br., w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszamy do zwiedzania Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego z odPLOTowymi przewodnikami, którzy w oprowadzanie zaangażowali się społecznie.


Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, jednak liczymy, że przy tej okazji okażecie symboliczne wsparcie WOŚP, dorzucając „grosik” do orkiestrowej puszki.


Dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego składa się z trzech budynków: dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XIII wieku, okazałego gmachu jezuickiego wzniesionego w latach 1675 – 1685 i współczesnego obiektu z lat 1962 – 1964. W wyniku przeprowadzonego, w latach 2012 – 2014 remontu odsłonięto fundamenty i dwa wejścia do kościoła romańskiego św. Michała Archanioła z XII wieku eksponując relikty romańskiego portalu wraz ze zdobiącą go płaskorzeźbą kamiennego lwa warującego u drzwi kościoła, partie ścian przyziemia z okresu romańskiego czy gotycką zakrystię.


Z myślą o turystach w podziemiach kolegiaty powstała, także efektowna, podświetlona ścieżka dydaktyczna, wspaniale eksponująca odkryte zabytki okresu romańskiego, gotyckiego, baroku i późniejszych. Remont pozwolił również odsłonić i uratować piękną polichromię dawnej kaplicy szkolnej (dzisiaj auli) pędzla prof. Władysława Drapiewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa sakralnego w Polsce.


Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wspaniałej auli czy robiącej wrażenie na turystach ścieżki w podziemiach zapraszamy na otwarte zwiedzanie Małachowianki!


Zbiórka godz. 14.00, główne wejście do szkoły od ul. Teatralnej.
Wstęp wolny.


poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

W Płocku urodził się i mieszkał

wybitny polski poeta Władysław Broniewski? Przy ul. Kościuszki 4 w Płocku, przy jego rodzinnym domu rośnie rozłożysty dąb, o którym poeta pisał w swoich wierszach.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Muzeum Mazowieckie

Z powodu imponującej ekspozycji poświęconej sztuce secesji, zwane czesto ...


Pałac Biskupi

W budynku tym w nocy z 7 na 8 czerwca 1991 roku nocował Papież Jan Paweł II ...


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...

atrakcje turystyczny