« Wstecz

Zwiedzaj Małachowiankę - wspieraj WOŚP

Wesprzyj WOŚP zwiedzając Małachowiankę - najstarszą istniejącą w tym samym miejscu szkołę w Polsce!13’nastego stycznia br., w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszamy do zwiedzania Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego z odPLOTowymi przewodnikami, którzy w oprowadzanie zaangażowali się społecznie.


Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, jednak liczymy, że przy tej okazji okażecie symboliczne wsparcie WOŚP, dorzucając „grosik” do orkiestrowej puszki.


Dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego składa się z trzech budynków: dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła z pierwszej połowy XIII wieku, okazałego gmachu jezuickiego wzniesionego w latach 1675 – 1685 i współczesnego obiektu z lat 1962 – 1964. W wyniku przeprowadzonego, w latach 2012 – 2014 remontu odsłonięto fundamenty i dwa wejścia do kościoła romańskiego św. Michała Archanioła z XII wieku eksponując relikty romańskiego portalu wraz ze zdobiącą go płaskorzeźbą kamiennego lwa warującego u drzwi kościoła, partie ścian przyziemia z okresu romańskiego czy gotycką zakrystię.


Z myślą o turystach w podziemiach kolegiaty powstała, także efektowna, podświetlona ścieżka dydaktyczna, wspaniale eksponująca odkryte zabytki okresu romańskiego, gotyckiego, baroku i późniejszych. Remont pozwolił również odsłonić i uratować piękną polichromię dawnej kaplicy szkolnej (dzisiaj auli) pędzla prof. Władysława Drapiewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa sakralnego w Polsce.


Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wspaniałej auli czy robiącej wrażenie na turystach ścieżki w podziemiach zapraszamy na otwarte zwiedzanie Małachowianki!


Zbiórka godz. 14.00, główne wejście do szkoły od ul. Teatralnej.
Wstęp wolny.


poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Księgozbiór Biblioteki im. Zielińskich liczy

335 457 woluminów, w tym ponad 13 tysięcy starych druków, m.in. dzieło Dantego - „Boska Komedia” z 1487 roku oraz pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1543 roku?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły

Na terenie zaboru rosyjskiego w 1905 r. ...


Teatr w Płocku

W latach 1811- 1812 staraniem Rajmunda Rembielińskiego, prefekta departamentu ...


Więzienie

W akcie lokacyjnym z 1237 r. książę Konrad Mazowiecki postanowił, że wszystkie ...


Cmentarz Rzymsko-Katolicki

Cmentarz radziwski znajduje się przy ul. Krakówka (dawny ...


Kościół Farny pw. św. Bartłomieja

Ufundowany został przez króla Kazimierza ...

atrakcje turystyczny