« Wstecz

FESTIWAL OBJAZDOWY WATCH DOCS POLSKA 2018

W dniach 13 września - 25 października 2018 roku, w Płocku odbędzie się festiwal objazdowy WATCH DOCS POLSKA 2018, do uczestnictwa w którym bardzo serdecznie zapraszamy.

 

Miejsce | we wrześniu - Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)
Miejsce | w październiku - Kino za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10)Praca dokumentalisty polega na szukaniu drobnych elementów, składających się na – mówiąc nieskromnie – prawdę o człowieku. Uważne obserwowanie i gromadzenie szczegółów, z których składa się życie, jest w stanie taką prawdę uchwycić - powiedział, zmarły kilka tygodni temu, mistrz polskiego dokumentu - Kazimierz Karabasz.

 

Zapraszamy na jeden z najstarszych i największych festiwali filmów dokumentalnych, którego głównym celem jest poszukiwanie prawdy o człowieku.

Watch Docs jest wielowątkową opowieścią o prawach człowieka na świecie. Co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce, od czterech lat również w Płocku.

 

Filmy są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów.

 

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Edycja Płocka.
Gramy w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8) i Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10).

 

 

WRZESIEŃ 2018

 

13 września 2018 (czwartek)
godz. 18.00

 

Gruba (Polska, 65 min.) - reż. M. Zmarz-Koczanowicz, Polonez (Polska, 17 min.) - reż. A. Elbanowska.

Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

 

Gruba
Głównymi bohaterkami filmu są trzy kobiety pracujące w Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowa. Ciężka praca, w przez wielu uznawanym za „męski” zawód nie jest największym problemem kobiet. Bohaterki poznajemy, gdy rozpoczynają walkę o oddzielną toaletę tylko dla kobiet. Ten mały szczegół pozwala ukazać z jaką bezdusznością urzędników i kierownictwa muszą się zmierzyć. Jednak godność i miłość do pracy nie pozwala im się poddać.

Polonez
Konkurs „Pokaż swój patriotyzm” został zorganizowany w 2015 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Uczestnicy mieli przedstawić swoje dzieła na temat miłości do ojczyzny. Forma była dowolna – mógł być to występ, wiersz, obraz. Do konkursu przystąpiło 11 osób. Zwycięzcy zostali wyłonienia w 3 kategoriach – dzieci, młodzież i dorośli. Film „Polonez” jest zapisem rozstrzygnięcia konkursu, które odbyło się 11 listopada 2015 roku i przedstawieniem zwycięskich prac.

 

 

20 września (czwartek)
godz. 18.00

 

Artykuł 18 (Polska, 75, min.) - reż. B. Staszewski.

Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

 

„Artykuł 18” to film oparty o zapis Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, mówiący o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety. Taki zapis stał się argumentem dla przeciwników związków jednopłciowych. Wypowiedzi ekspertów i aktywistów pokazują z jakimi problemami borykają się ludzie żyjący w związkach jednopłciowych. W filmie możemy prześledzić codzienne życie trzech par i dyskryminację, jaka ich napotyka.

 

 

27 września (czwartek)
godz. 18.00

 

Walka (Boliwia, 30 min.) - reż. D. Fallshaw, V. Ayala, Puszcza Białowieska. Jesteśmy (Polska, 50 min.) - reż. R. Kowalski, Zostaw ją (Polska, 17 min.) - reż. R. Robak.

Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

 

Walka
Po 60-dniowym proteście w boliwijskim mieście Cochabambie, grupa niepełnosprawnych, poruszając się na wózkach inwalidzkich, wyrusza do miasta La Paz aby walczyć o swoje prawa. Do oddalonej o 380 km siedziby rządu boliwijskiego docierają w ciągu 35 dni, walcząc nie tylko z pogodą i górami Andami, ale także z blokadami policji. Ich postulat to renta dla osób niepełnosprawnych w wysokości 260 zł miesięcznie.

Puszcza Białowieska. Jesteśmy
Portrety aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej.

Zostaw ją
Puszcza Białowieska to kompleks leśny, w którym zachowały się największe fragmenty lasu pierwotnego położone w nizinie europejskiej. Od 1932 roku działa tu Białowieski Park Narodowy, jeden z najstarszych na świecie. W 2016 roku, po decyzji o masowej wycince drzew rozpoczęły się protesty ekologów i aktywistów z Greenpeace. Film pokazuje ich walkę z decyzją ministra środowiska. Gdy pokojowe metody nie przyniosły skutków, aktywiści zaczęli przykuwać się do drzew a nawet kłaść przed maszynami.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

4 października (czwartek)
godz. 18.00

 

Armia Gideona (USA, 96 minut) – reż. Dawn Porter.

Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

 

Film „Armia Gideona” pokazuje codzienną pracę amerykańskich adwokatów, którzy pracują jako obrońcy z urzędu. Instytucja ta została wprowadzona w 1963 roku po wyroku sądu najwyższego, w sprawie którą wytoczył Clarence Earl Gideon. Od tamtego czasu tysiące adwokatów pomagają najbiedniejszym, walcząc o ich prawa w sądach powszechnych

 

 

11 października (czwartek)
godz. 18.00

 

Jeszcze jutro (Chiny, 88 min.) - reż. Jian Fan.

Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

 

Bohaterką filmu jest chora na porażenie mózgowe chińska poetka Yu Xiuhua. Ta 39-letnia kobieta, wychowywana na farmie wyszła za mąż z rozkazu rodziców. W 2014 roku jej poemat „Przeszłam pół Chin, żeby spać z tobą” zyskał sławę w chińskich portalach społecznościowych. Yu, która stała się najsławniejszą poetką w Chinach postanowiła rozwieść się z mężem który jej nie kochał i zyskać niezależność.

 

 

18 października (czwartek)
godz. 18.00

 

Mocniejsze od kul (Szwecja, 75 min.) - reż. Maryam Ebrahimi.

Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

 

Bohaterem filmu jest irański fotograf Saeed Sadeghi. Jego reportaże z pierwszej wojny w Zatoce Perskiej posłużyły irańskiej władzy jako narzędzie propagandy nienawiści do wrogów kraju i religii. Zdjęcia przedstawiające bohaterską walkę wojowników arabskich stały się inspiracją dla młodych ludzi wstępujących do wojska. Gdy Saeed zrozumiał, że stał się narzędziem w rękach władzy, porzucił front. Dziś podróżuje po kraju, szukając żyjących jeszcze bohaterów swoich zdjęć z przed lat i ostrzegając świat przed siłą propagandy.

 

 

25 października (czwartek)
godz. 18.00

 

Jeszcze jeden news (UK, 85 min.) - reż. Orban Wallace.

Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

 

Film Orbana Wallace to opowieść o życiu dziennikarzy, którzy tworzą materiały dotyczące wędrówki uchodźców. Towarzyszą im od wylądowania na plaży w Lesbos aż po ośrodki dla imigrantów w Niemczech. „Jeszcze jeden news” nie skupia się na uchodźcach, lecz na dziennikarzach im towarzyszącym.

 

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy jest bezpłatny.


UWAGA! Zachęcamy do rezerwacji seansów na życzenie z filmami festiwalu Watch Docs. Seanse będą organizowane w październiku w godzinach lekcyjnych. Zapraszamy grupy szkolne, młodzieżowe lub dorosłych (min. 15 osób). Rezerwacje pod nr tel. 604 493 918.

 
poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

W 1526 roku

w wyniku epidemii zmarło 30% mieszkańców miasta?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. - niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Rejsy po Wiśle "Marianną" i "Anetą"

Rejsy grupowe oraz indywidualne po Wiśle.


Elewator Zbożowy

Elewator zbożowy wrósł w krajobraz Radziwia, dla wielu z nas widok ...


Plac Obrońców Warszawy

W 1793 r. do Płocka wkroczyły wojska pruskie, a w ślad za nimi ...


Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły

Na terenie zaboru rosyjskiego w 1905 r. ...

atrakcje turystyczny