« Wstecz

Przed nami jeszcze pięć otwartych spacerów z odPLOTowymi przewodnikami turystycznymi!

 

Blisko 1.5 tysiąca osób wzięło już udział w tematycznych spacerach turystycznych, realizowanych w ramach akcji turystyczno-edukacyjnej „Odkryj z nami Płock”!  Jak do tej pory największym zainteresowaniem cieszył się spacer po dawnej Kolegiacie św. Michała, czyli obecnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marsz. Stanisława Małachowskiego.

 

 

 


Dużo osób wzięło, także udział w spacerze po „średniowiecznym Płocku” w ramach, którego mieliśmy wyjątkowąokazję wejścia na mury zamku książąt mazowieckich oraz przekroczenia progu tajemniczej, gotyckiej Wieży Szlacheckiej na Wzgórzu Tumskim. W trakcie tego czerwcowego zwiedzania przewodnicy zabrali nas, także do Muzeum Diecezjalnego, gdzie barwnie opowiadali o muzealnej ekspozycji, m.in. o najcenniejszych dziełach złotniczych diecezji płockiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naszym weekendowym spacerom towarzyszyła zazwyczaj słoneczna pogoda, choć zdarzały się również drobne opady deszczu, które jednak nie zniechęciły lokalnych krajoznawców do wyjścia z domu. Odbywające się przy kapryśnych warunkach pogodowych zwiedzanie placu Starego Rynku, które co prawda poprzedziła wizyta w Ratuszu
i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie, także można zaliczyć do spacerów o wysokiej frekwencji. 

 

 

 

Należy zauważyć, że w spacerach udział biorą osoby
w różnym wieku oraz pochodzące z różnych stron Polski, a nawet zagranicy. Wśród uczestników nie brakuje też warszawiaków, którzy z dnia na dzień przyjeżdżają do Płocka na otwarte zwiedzanie z przewodnikami.
W pamięci zapadło nam, także spotkanie z mieszkańcami leżącego na granicy polsko-niemieckiej Świecka, którzy zaplanowali wizytę w naszym pradawnym mieście
w oparciu o harmonogram spacerów, tak aby „odkryć
z nami” Bazylikę Katedralną.

 Przed nami jeszcze pięć wyjątkowych, pieszych wycieczek (5.08. – dzielnica Borowiczki; 12.08. – dzielnica Radziwie; 18.08 - Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, 19.08 – Obrona Płocka 1920; 26.08 – Teatr Dramatyczny), na które serdecznie zapraszamy! Wciąż rozdajemy podczas każdego ze spotkań „Płocki Paszport Turystyczny” –pamiątkę, w postaci mini przewodnika po Płocku.

 

Najbliższy, zaplanowany na niedzielę 5 sierpnia spacer rozpocznie się o godz. 12.00 przed bramą cukrowni na placu Wincentego Witosa w Borowiczkach. Spotkanie poprowadzą dwaj związani z tym wyjątkowym zakątkiem miasta przewodnicy, którzy na pewno nie omieszkają rozwinąć nierozerwalnie splatającej się z dziejami Borowiczek historii powstałego na przełomie XIX i XX wieku zakładu produkującego tam cukier. Warto jednak zauważyć, że dzielnica ta posiada, także inne walory krajoznawcze, jak na przykład najokazalsze płockie drzewo, starsze i większe nawet od imponujących rozmiarów Dębu Broniewskiego ze Wzgórza Dominikańskiego - Dąb Wojciech!

 

Projekt turystyczno-edukacyjny „Odkryj z nami Płock” dofinansowano ze środków Miasta Płock. Ósma już edycja tej akcji objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.


 

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Guziki urzędnicze guberni płockiej

prezentowały herb guberni, tożsamy z wcześniejszym herbem województwa płockiego. Przedstawia on na prawym, czerwonym polu, czarnego orła bez korony ze złotą literą "P" na piersiach. Na lewym polu herb ziemi dobrzyńskiej, który przedstawiał głowę króla (wg. różnych wersji: Nabuchodonozora, Łokietka albo Kazimierza Wielkiego) o siwym zaroście i włosach z bawolimi rogami ze złotym kołnierzem na szyi.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Płockie molo

Molo w Płocku – pomost o konstrukcji stalowej, mierzący 358 m ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...


Pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Pomnik usytuowany jest na deptaku przed Muzeum ...


Ulica Tumska

Ulica Tumska należy do najważniejszych ulic w Płocku. Jej początki sięgają ...

atrakcje turystyczny