« Wstecz

24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety

Gmina Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Kuria Diecezjalna w Płocku zapraszają na XXIV Festiwal Muzyki Jednogłosowej - Śpiewajmy Piety, który odbędzie się w dniach 16-18 marca w Bazylice Katedralnej w Płocku. Koncerty odbywać się będą o godzinie 19, a wstęp jest bezpłatny.

 

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

 

Program:

 

 

16 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt. „Oberek śpiewak” wystąpią: Mateusz Kowalski, Marcin Żytomirski, Jakub Korona. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

Oberek-śpiewak to jedno ze zwyczajowych określeń mazurka w Radomskiem. W tamtejszym interiorze do dnia dzisiejszego zachowały się przekazywane w tradycji ustnej krótkie formy melodyczne. Podczas koncertu usłyszymy podstawowy, instrumentalny skład polskiej muzyki nizinnej: skrzypce, basetlę i bębenek, a że nuta skrzypcowa bierze się ze śpiewu – też jednogłosowe, liryczne utwory wokalne.

Mateusz Kowalski – śpiewak i multiinstrumentalista, uczeń wiejskich muzykantów, współtworzy liczne zespoły praktykujące polską muzykę tradycyjną in crudo, czyli bez stylizacji. W koncercie towarzyszyć mu będą: Marcin Żytomirski (basetla) i Jakub Korona (bębenek).

 

17 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt.„Barokowe piety” wystąpią Adam Strug i Monodia Polska. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

W dobie baroku wiersze niejako automatycznie obrastały muzyką, dzięki czemu powstał imponujący kunsztem i liczbą zbiór polskich pieśni pasyjnych. Wśród nich wyróżniają się utwory, gdzie podmiotem lirycznym jest Matka Bolesna lub takie, w których dusza odwołuję się do Niej szukając ratunku. W koncercie usłyszymy zabrane przez Adama Struga w łomżyńskiem pieśni wielkopostne przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Śpiewakom towarzyszyć będzie lira korbowa.

Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, popularyzator polskiej i obcej muzyki tradycyjnej.

Monodia Polska – zespół śpiewaczy praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Warianty melodyczne w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza zebrał Adam Strug. Śpiewacy posługują się skalami wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.

 

18 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt.„Płaczcie anieli” wystąpią: Justyna Czerwińska, Maria Puzynianka, Agata Wróbel. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

Justyna Czerwińska wraz z Marią Puzynianką i Agatą Wróbel zaśpiewają pieśniami pasyjne z XVII i XVIII wieku. W koncercie usłyszymy utwory szlacheckie i gminne z Mazowsza, Podlasia i Rzeszowszczyzny. Jednogłosowy, żeński śpiew a capella stanowi źródło repertuarowe polskiej muzyki skrzypcowej, w której motywy religijne przechodzą w świeckie i odwrotnie.

Justyna Czerwińska – śpiewaczka i instrumentalistka, zajmuje się muzyczną tradycją z pogranicza kutnowsko-łowickiego, a także dawnym nabożnym śpiewem Mazowsza. Od 10 lat współtworzy zespół Dziczka specjalizujący się w ludowym śpiewie polskich Rusinów. W zespole tym pracują też Maria Puzynianka i Agata Wróbel, z którymi zaśpiewa w koncercie płockim.

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Płocki Ratusz

był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon zimowy (1 października - 30 kwietnia)

czynne: pon. - piąt. w godz. 8:00 - 16:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Szpital Swiętej Trójcy

W 1405 r. księżna Aleksandra, żona Ziemowita IV, siostra ...


Kościół Farny pw. św. Bartłomieja

Ufundowany został przez króla Kazimierza ...


Park linowy nad Wisłą

Od lipca 2016 roku, wszyscy miłośnicy aktywnego spędzania czasu ...


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa ...

atrakcje turystyczny