« Wstecz

24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety

Gmina Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Kuria Diecezjalna w Płocku zapraszają na XXIV Festiwal Muzyki Jednogłosowej - Śpiewajmy Piety, który odbędzie się w dniach 16-18 marca w Bazylice Katedralnej w Płocku. Koncerty odbywać się będą o godzinie 19, a wstęp jest bezpłatny.

 

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

 

Program:

 

 

16 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt. „Oberek śpiewak” wystąpią: Mateusz Kowalski, Marcin Żytomirski, Jakub Korona. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

Oberek-śpiewak to jedno ze zwyczajowych określeń mazurka w Radomskiem. W tamtejszym interiorze do dnia dzisiejszego zachowały się przekazywane w tradycji ustnej krótkie formy melodyczne. Podczas koncertu usłyszymy podstawowy, instrumentalny skład polskiej muzyki nizinnej: skrzypce, basetlę i bębenek, a że nuta skrzypcowa bierze się ze śpiewu – też jednogłosowe, liryczne utwory wokalne.

Mateusz Kowalski – śpiewak i multiinstrumentalista, uczeń wiejskich muzykantów, współtworzy liczne zespoły praktykujące polską muzykę tradycyjną in crudo, czyli bez stylizacji. W koncercie towarzyszyć mu będą: Marcin Żytomirski (basetla) i Jakub Korona (bębenek).

 

17 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt.„Barokowe piety” wystąpią Adam Strug i Monodia Polska. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

W dobie baroku wiersze niejako automatycznie obrastały muzyką, dzięki czemu powstał imponujący kunsztem i liczbą zbiór polskich pieśni pasyjnych. Wśród nich wyróżniają się utwory, gdzie podmiotem lirycznym jest Matka Bolesna lub takie, w których dusza odwołuję się do Niej szukając ratunku. W koncercie usłyszymy zabrane przez Adama Struga w łomżyńskiem pieśni wielkopostne przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Śpiewakom towarzyszyć będzie lira korbowa.

Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, popularyzator polskiej i obcej muzyki tradycyjnej.

Monodia Polska – zespół śpiewaczy praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Warianty melodyczne w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza zebrał Adam Strug. Śpiewacy posługują się skalami wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.

 

18 marca


godz. 19 - 24. Festiwal Muzyki Jednogłosowej – Śpiewajmy Piety. W koncercie pt.„Płaczcie anieli” wystąpią: Justyna Czerwińska, Maria Puzynianka, Agata Wróbel. Miejsce: Bazylika Katedralna (ul. Tumska 2). Wstęp wolny. Więcej informacji: www.pokis.pl; www.facebook.com/Festiwal-Muzyki-Jednogłosowej

Justyna Czerwińska wraz z Marią Puzynianką i Agatą Wróbel zaśpiewają pieśniami pasyjne z XVII i XVIII wieku. W koncercie usłyszymy utwory szlacheckie i gminne z Mazowsza, Podlasia i Rzeszowszczyzny. Jednogłosowy, żeński śpiew a capella stanowi źródło repertuarowe polskiej muzyki skrzypcowej, w której motywy religijne przechodzą w świeckie i odwrotnie.

Justyna Czerwińska – śpiewaczka i instrumentalistka, zajmuje się muzyczną tradycją z pogranicza kutnowsko-łowickiego, a także dawnym nabożnym śpiewem Mazowsza. Od 10 lat współtworzy zespół Dziczka specjalizujący się w ludowym śpiewie polskich Rusinów. W zespole tym pracują też Maria Puzynianka i Agata Wróbel, z którymi zaśpiewa w koncercie płockim.

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Na terenie obecnego

opactwa pobenedyktyńskiego, w X wieku powstał gród pierwszych Piastów?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. -  niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Kino za Rogiem

Małe, przyjazne kino, które nie posiada ograniczeń sieciowych. Program ...


Kościół i klasztor podominikański

Zachowane do dzisiaj fragmenty murów od strony ...


Spichlerze

Dwa spichlerze, usytuowane na płockim wzgórzu, wybudowane zostały w II ...


Most im. Legionów Józefa Piłsudskiego

Most ma 648,40 m długości i jets przeznaczony dla ...


Ulica Tumska

Ulica Tumska należy do najważniejszych ulic w Płocku. Jej początki sięgają ...

atrakcje turystyczny