« Wstecz

Najpiękniejsze polskie kolędy w Katedrze – 23. Płockie Kolędowanie

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na wspólne kolędowanie z Olgą Borys, Chórem Minstrel, Łódzką Grupą Kreatywną i zespołem Turnioki. XXIII Płockie Kolędowanie odbędzie się w dniach 5-7 stycznia 2018 roku w Bazylice Katedralnej. Wstęp wolny.

 

W piątkowy wieczór 5 stycznia najpiękniejsze polskie kolędy usłyszymy w wykonaniu Olgi Borys i Chóru Minstrel.

 

Olga Borys to polska aktorka i wokalistka. W latach 1997-99 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1999-2001 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od lat znana jest polskim telewidzom z udziału w popularnych serialach. Grała między innymi w "Klanie", "Na Wspólnej" czy w "Magdzie M.". Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wcieliła się w rolę Zuzi w popularnym sitcomie "Lokatorzy". Aktorka wzięła udział w szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

 

Oldze Borys towarzyszyć będzie Chór Minstrel, czyli chór działający przy najstarszej polskiej szkole - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy ok. 86 chórzystów – uczniów Liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Małachowianki - Sławomir Gałczyński. Współprowadzącą chóru jest Eliza Łochowska, a przy fortepianie zespołowi towarzyszy Dariusz Petera. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. W czasie 24-letniej działalności zespół dał około 520 koncertów w kraju i za granicą. Śpiewał w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

 

6 stycznia, czyli drugiego dnia Płockiego Kolędowania, w Katedrze wystąpi Łódzka Grupa Kreatywna z projektem „Z kolędą przez Polskę – wersja płocka”.

 

Muzycy Łódzkiej Grupy Kreatywnej przedstawią program kolęd i pieśni regionalnych związanych z obrzędowością świąteczną. Projekt specjalny „Z kolędą przez Polskę – wersja płocka” to unikalne w skali kraju wydarzenie literacko-muzyczne oparte o pieśni ludowe wywodzące się z ziem jednej z dawnych głównych siedzib Królestwa Polskiego, wsparte najbardziej znanymi kolędami w odświeżonych aranżacjach. Klimatyczne kompozycje wprowadzą publiczność w ciepły i rodzinny nastrój świąt, dając radość ze wspólnego kolędowania, zaś znajdujące się w drugiej części repertuaru muzyczne formy ludowe wzbogacone intrygującymi improwizacjami ukażą bogactwo dawnej muzyki.

 

W repertuarze, obok znanych kompozycji takich jak "Cicha noc" czy "Dzisiaj w Betlejem", znajdą się również te regionalne, zaczerpnięte z tomów pieśni spisanych przez Oskara Kolberga.

 

Kwartet wystąpi w składzie: Konrad Michalak – wokal, Szymon Szyszka – pianino elektryczne, Kamil Biadała – kontrabas, Karol Szczygieł – perkusja.

 

23. edycję Płockiego Kolędowania niedzielnym koncertem zakończy zespół Turnioki.

 

Turnioki to zespół grający muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych aranżacjach. Zespół istnieje od 2000 roku i zagrał do tej pory blisko 900 koncertów w Polsce i za granicą reprezentując nasz kraj na festiwalach m.in. w Meksyku, Indiach, Niemczech, Czechach na Ukrainie i Słowacji.

 

W Płocku grupa wykona program „Na to Boze Narodzyniy – koncert kolęd i pastorałek po góralsku”.

 

XXIII Płockie Kolędowanie odbędzie się w dniach 5-7 stycznia 2018 r. w płockiej Bazylice Katedralnej. Koncerty odbywać się będą o godzinie 19. Wstęp wolny.

 

Patronat medialny: Tygodnik Płocki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, KRDP.

 

Źródło: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

 

 

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

W czasie pielgrzymki do Polski w 1991 roku

papież Jan Paweł II mieszkał podczas pobytu w Płocku w Pałacu Biskupim usytuowanym przy Palcu Narutowicza 10?
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. -  niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego

Szkoła Podstawowa w Radziwiu istniała ...


Mury miejskie

W roku 1353 Kazimierz Wielki zainicjował budowę murów miejskich, ...


Teatr w Płocku

W latach 1811- 1812 staraniem Rajmunda Rembielińskiego, prefekta departamentu ...


Muzeum Mazowieckie

Z powodu imponującej ekspozycji poświęconej sztuce secesji, zwane czesto ...


Towarzystwo Naukowe Płockie

W Dziale Zbiorów Specjalnych TNP znajdują się ...

atrakcje turystyczny