« Wstecz

XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Muzycy z „Pogranicza” na zamknięcie Festiwalu Muzyki Jednogłosowej

Schola Gregoriańska, Schola Gregoriana Silesiensis oraz Pogranicze – to zespoły, których występy usłyszymy w dniach 31 marca – 2 kwietnia w ramach XXIII Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Festiwal odbędzie się w płockiej Bazylice Katedralnej. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

 

Zespół Pogranicze, który wystąpi w niedzielę 2 kwietnia o godzinie 19:00, pochodzi z miejscowości Szypliszki. Nazwa „Pogranicze” przejęta została od nazwy ziemi, którą muzycy zamieszkują. Miejsca, które od niepamiętnych czasów nosi miano pogranicza. Tu śpiewanie tzw. wielogłosem łączy dwie narodowości: Polaków i Litwinów oraz tworzy - mimo pewnych odrębności - wspólny obszar, zarówno muzyczny, jak i kulturowy. Mówi się o nich „Pogranicze” z Szypliszk. Dookreślenie "z Szypliszk" dokładnie przenosi nas na teren północno-wschodniej Polski i umiejscawia na Suwalszczyźnie. I choć członkowie zespołu mówiąc o swojej przynależności bardziej posługują się nazwą swojej parafii - Becejły, to jednak większość wsi, z których pochodzą, należy do gminy Szypliszki.

W Szypliszkach znajduje się Świetlica Gminna (wcześniej Gminny Ośrodek Kultury), która sprawuje pieczę nad zespołem. W historii grupy jest to miejsce, od którego „wszystko się zaczęło”. To tam w roku 1980 powstały fundamenty zespołu. Próby odbywały się głównie w niedziele, gdy nie pracowano w polu i gospodarstwie. Z roku na rok grupa rozrastała się przyjmując nowych członków. Z czasem Pogranicze zakończyli współpracę z organistą, a jego miejsce zajął akordeonista – Jan Tomaszewski - który zarazem stał się kierownikiem muzycznym zespołu.

Zespół w 1987 r. został wytypowany na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Jeszcze przed kazimierskim festiwalem zespół wybrał Józefa Murawskiego na kierownika zespołu. Od tej pory śpiew brzmiał "a capella" i jak mówili członkowie zespołu „wtedy poczuliśmy pełnię głosu, gdyż wcześniej ciężko było śpiewać z akordeonem”.

Od początku istnienia, zespół śpiewał wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną tylko dla tego małego obszaru Suwalszczyzny (w Polsce jest to drugi po Podhalu region, gdzie występuje wielogłos, choć jest on całkowicie odmienny od podhalańskiego).

 

W 1988 r. powstało „Małe Pogranicze”, czyli grupa dziecięca. Dorosłe „Pogranicze” wraz z „Małym Pograniczem” występowało wspólnie przy różnych okazjach w wielu miejscach w Polsce. Jednym z najważniejszych był koncert w Filharmonii Narodowej w 1999 roku. W tym samym roku grupa wystąpiła przed Janem Pawłem II podczas jego wizyty w Wigrach.

 

Pogranicze wielokrotnie koncertowali poza granicami kraju (pierwszy wyjazd zagraniczny na Litwę do Wilna i Mariampola odbył się w dniach 13-17.11.89). Nagrania zespołu były wielokrotnie emitowane przez I i II program Polskiego Radia oraz rozgłośnie regionalne, a także przez TVP.

 

 

Swoim śpiewem Pogranicze uświetniają wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi, ich śpiew towarzyszy wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, Gorzkie Żale, Dni Krzyżowe) jak i podczas czuwania przy zmarłym.

 

 

XXIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbędzie się w dniach 31.03 – 02.04.2017 w płockiej Bazylice Katedralnej. Wszystkie koncerty odbywać się będą o godz. 19. Wstęp bezpłatny.

 

poleć płock
o płocku

Czy wiesz, że ...

Herma św. Zygmunta

znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Szczegółowy opis tego przedmiotu można znaleć w monografii historycznej arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Herma została sprowadzona do Płocka przez biskupa Wernera w 1166 roku z Akwizgranu.
wydarzenia płock
szlaki turystyczne płock

Kontakt:

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Telefon: (+48) 24 364 99 90

Informacja Turystyczna

Telefon/Fax: (+48) 24 367 19 44

e-mail: biuro@turystykaplock.eu

Sezon letni (1 maja - 30 września)

czynne: pon. - piąt. w godz. 9:00 - 17:00

sob. -  niedz. w godz. 10:00 - 14:00

Pozostałe atrakcje turystyczne w Płocku


Miejsce walk we wrześniu 1939 r.

We wrzesniu 1939 w Radziwiu toczyły się walki związane z ...


Pałac Biskupi

W budynku tym w nocy z 7 na 8 czerwca 1991 roku nocował Papież Jan Paweł II ...


Kościół p.w. św. Benedykta

Obecny kościół p.w. św. Benedykta w Płocku na ...


Elewator Zbożowy

Elewator zbożowy wrósł w krajobraz Radziwia, dla wielu z nas widok ...


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Miejsce pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa ...

atrakcje turystyczny